2009. aasta Londoni homouhkuse paraadist osavõtjaid. Foto: Bigstockphoto.com

Inglismaal tunnistati "ametisse sobimatuks" 26 aasta pikkuse töökogemusega kristlasest arst, kes ei nõustunud sugu määrama patsiendi soolise enesemääratluse alusel, vaid soovis lähtuda bioloogilisest soost. Arstile selgitati, et tema seisukoht on vastuolus võrdsuse seadusega.

Kogenud arst ja nelja lapse isa David Mackereth (55) alustas terviseametnikuna tööd riigi töö- ja pensioniametis ning talle selgitati, et ta peab patsiendi või kliendi soo määratlemisel lähtuma sellest, mida too ütleb, mitte bioloogilisest soost.

"Ma ütlesin, et mul on sellega probleeme," kõneles dr Mackereth, kes on usutunnistuselt kristlane. "Ma usun, et sugu on määratud bioloogiliselt ja geneetiliselt ning et Piibel õpetab, et Jumal lõi meid inimestena meheks ja naiseks."

"Oleksin võinud oma suu kinni hoida, kuid oli õige aeg see välja öelda," lisas ta.

Dr Mackereth sai vastuseks, et riigi töö- ja pensioniamet on seisukohal, et patsientidele tuleb viidata vastavalt nende enda valitud soole, vastasel korral olevat tegemist 2010. aasta võrdsuse seaduse (Equality Act) rikkumisega.

Kui dr Mackereth jäi endale kindlaks, lõpetati temaga tööleping.

David Mackereth leiab, et tema puhul on rikutud nii usuvabaduse kui sõnavabaduse põhimõtet.

"Esiteks, meil ei lubata öelda, mida me usume. Teiseks näitab minu juhtum, et meil ei lubata mõelda, mida me usume. Ja viimaks, meil ei lubata kaitsta seda, mida me usume," nentis ta.

Töö- ja pensioniameti esindaja sõnul keeldus dr Mackereth kasutamast isikute kohta asesõnu, mis ei ühti "tema arusaamaga isiku bioloogilisest soost", kuid kõik asutuse töötajad peavad järgima 2010. aasta võrdsuse seadust.