Briti Iseseisvuspartei juht Nigel Farage ja rassistlikuks peetav plakat. Foto: Daniel Leal-Olivas, AFP/Scanpix

Inglismaal on tõstatatud rassismiõhutamise süüdistus seoses Briti Iseseisvuspartei poolt Brexiti-kampaaniaks valmistatud plakatiga, kus on jäädvustatud möödunud aastal Euroopasse tunginud tumedama nahavärviga sisserändajate kolonn. Plakatil on tekst: "Murdepunkt: EL on meid kõiki alt vedanud."

Kampaaniaplakat kutsus sotsiaalmeedias esile võrdlusi natsipropagandaga ning politseisse esitati koguni kuriteoteade seoses rassismiõhutamisega. Mitmete Briti poliitikute arvates on kolonnis kõndivaid migrante kujutav plakat lihtsalt vastik, kuna selles kasutatavat inimtragöödia süütuid ohvreid ära poliitilise propaganda tegemiseks.

Isegi liikumise Vote Leave ("Hääleta lahkumise poolt!") käilakuju, Londoni endine linnapea Boris Johnson, kes töötab palehigis Brexiti nimel, teatas, et pooldab tuliselt immigratsiooni ja sisserändajaid ning see plakat ei ole osa tema kampaaniast.

Iseseisvuspartei (UKIP) juht Nigel Farage selgitas, et plakatil on foto, mis on tehtud möödunud aasta 15. oktoobril ja sellel võib näha migrante, keda Saksamaa kantsler Angela Merkel Euroopasse kutsus. Farage toetab enda sõnul tõeliste põgenike aitamist.

"Kuid olgem ausad, te võite sellelt pildilt näha, et enamik saabujaid on noored mehed ja nad tulevad ehk tõesti riikidest, mille olukord pole hea, nad tulevad ehk kohtadest, mis on meist vaesemad, kuid EL on teinud fundamentaalse vea, riskides kõikide turvalisusega," ütles Farage.