Foto: Bigstockphoto

Statistikaameti andmeil inimeste keskmine palk küll tõusis, kuid kõrge inflatsioon nullib selle ära ja tekitab miinusegi. Rahva vaesumine jätkub, kirjutab Postimees. 

Palgad kasvasid eelmise aasta neljandas kvartalis keskmiselt 9,2 protsenti, kuid hinnatõusu arvestav reaalpalk hoopis vähenes 9,3 protsenti. Numbrites oli keskmine palk vastavalt 1775 eurot ja reaalpalk 1413 eurot. Reaalpalga arvutamisel võetakse arvesse tarbijahinnaindeks, millega korrutatakse läbi keskmine brutokuupalk. See näitab, kui palju tooteid ja teenuseid on võimalik tegelikult tarbida, ja annab seega inimeste elujärje muutustest märksa parema pildi kui keskmine palk.

CV Keskuse ja Palgainfo Agentuuri tööturu-uuringud näitavad samuti, et palgad küll tõusevad, kuid paljude töötajate hinnangul nende toimetulek ei parane. Ligi pool töövõtjatest (49%) andis tagasisidet, et eelneva aastaga võrreldes ei ole nende toimetulek enam samal tasemel. 

Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku hinnangul peaks elatustaseme langus sel aastal peatuma, kuna palgad ja hinnad tõusevad loodetavast samas suurusjärgus. „2021. aasta elatustasemeni jõuame praeguste arvutuste kohaselt tagasi aga alles nelja aasta pärast," tõdeb Elmik. 

Keskmine brutopalk tõuseb Swedbanki prognooside kohaselt käesoleval aastal 8,5 protsenti. Palgakasvu kergitavad kõrgem miinimumpalk, palgatõus avalikus sektoris ja endiselt kiire inflatsioon. 

Toimetas René Allik