Prantsuse president Emmanuel Macron (vasakul) vestlemas Saksa kantsleri Angela Merkeliga läinud aasta 10. mail Aachenis, kus käis vastu võtmas talle omistatud Karl Suure auhinda oma visiooni eest uuest Euroopast ja otsustava vastuseisu eest rahvuslusele. Foto: Scanpix

Prantsusmaa ja Saksamaa sõlmivad 22. jaanuaril kaitse-, välis- ja majanduspoliitikate jagamise leppe, mida vaadeldakse kui prototüüpi Euroopa Liidu tulevikust, kirjutab The Times.

President Emmanuel Macroni ja kantsler Angela Merkeli poolt Aachenis sõjajärgse 1963. aastast pärineva Élysée lepingu pikendusena allakirjutatav dokument annab Prantsusmaale ja Saksamaale võimaluse esineda diplomaatilise ühisrindena ning lüüa koos kaasa rahuvalvemissioonidel.

Mõlemal pool Prantsuse-Saksa piiri paiknevaid piirkondi julgustatakse moodustama ühise vee-, elektri- ja ühistranspordi võrgustikuga "eurorajoone", kus riiklike rahaliste stiimulitega võidakse hakata rajama ka ühishaiglaid ning edendama äri- ja keskkonna alaseid koostööprojekte.

Ühtlasi plaanivad lepingu sõlmijad koordineerida oma positsioone Brüsselis ning teha Ühendatud Rahvaste Organisatsioonis (ÜRO) lobitööd Saksamaale permanentse koha saavutamiseks ÜRO julgeolekunõukogus.

Mäletatavasti kutsus Saksamaa mullu Prantsusmaad loovutama oma kohta julgeolekunõukogus Euroopa Liidule, kuid Pariis lükkas palve tagasi, toob ära Breitbart.

Reutersi andmetel sisaldub Prantsuse-Saksa leppe tekstis ka kavatsus astuda ühiselt vastu mõnede rahvuslikult meelestatud poliitikute katsetele õõnestada Euroopa Liitu.

Seistes silmitsi uute väljakutsetega USA presidendilt Donald Trumpilt, nagu ka Itaalia, Poola ja Ungari valitsustelt Euroopa Liidus, valmistuvad Macron ja Merkel välistama euroskeptiliste erakondade edu eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel, kirjutab agentuur.

Toimetas Urho Meister

Macron: marss lahingusse "okastraadi ja leepraga" Kesk-Euroopas!