Hélène Banoun Foto: kuvatõmmis YouTube'st

Hélène Banoun, farmatseut ja bioloog, endine INSERMi (Prantsusmaa riiklik tervise- ja meditsiiniuuringute keskus) uurija, tõdeb French Daily News´ile (FDN) antud intervjuus, et koroonavaktsiinid ei ole efektiivsed ega ohutud ning vaktsineerimist ei tohiks jätkata.

French Daily News: Seitsmes Covid-19 laine on möödas, aga me kuuleme juba viiendast uute vaktsiinidega vaktsineerimiskampaaniast. Mida on sellest oodata?

Hélène Banoun: Igaüks saab aru koroonavastaste ja selle uute omikroni Ba.4 ja BA.5 vastaste vaktsiinide läbikukkumisest. Seega peaksid tootjad tulema välja millegi uuega. Praeguseks on juba teatatud uutest vaktsiinidest. Ühelt poolt on need praeguste vaktsiinide kohandatud variandid, näiteks Pfizeri ja Moderna mRNA vaktsiinid, millest on tehtud uued vaktsiinid. USA toidu- ja ravimiamet on andmas neile ka load, Euroopa terviseamet (EMA) on praegu kasutusloa taotlusi menetlemas, luba väljastatakse ilmselt septembris.

Ja teisepolt poolt on ka uued vaktsiinid, mis ei ole veel turule jõudnud. Ootame kuulsat Sanofi vaktsiini, mis on veel katsetuste järgus ega ole saanud kasutusluba. See on nn klassikaline, rekombinantne vaktsiin, milles on viiruse osa, kuulus ogavalk ja tuntud vaktsiiniadjuvant (AS03). Lisaks on olemas Hispaania vaktsiin Hipra, mis oli enne EMA-lt loa saamist juba Euroopa Komisjoni poolt ette tellitud. Hipra on uus rekombinantne vaktsiin, milles on ogavalgu osa antikehade esilekutsumiseks. Ka sellel on uus advjuvant, vee-õli emulsioon, kuid me ei tea täpselt, milline. 

FDN: Seega on meil neli uut vaktsiini, millest kaks on kohandatud…

Banoun: Jah, vähemalt neli. Sest uue gripi-koroonavaktsiiniga tuleb välja ka Moderna, see on samuti kohandatud vaktsiin. See oleks mRNA gripivaktsiin, mis on midagi täiesti uut. 

2019. a. oktoobris oli grupi rahvusvaheliste ekspertide kohtumine, kus oli ka Anthony Fauci, kes ütles selgelt, et me vajame "häirivat" kriisi, mis annaks võimaluse vältida 10-aastast testiperioodi uue mRNA gripivaktsiini turuletoomiseks. Kõik oli ette teada. Seega tullakse turule testimata mRNA gripivaktsiiniga, mis justkui näeks ette uute viirusvariantide tekkimist. Kuid uute variantide tekkimist on võimatu ette näha. 

FDN: Seega on uus gripivaktsiin juba eos läbi kukkunud?

Banoun: Võimalik, et sellel mingi efekt on. Kuid see on mRNA vaktsiin ja me oleme juba näinud probleeme nende eksperimentaalsete nanoosakeste vaktsiinidega. Isegi kui vaktsiin tabab viirust ja ka uusi variante, siis selle puuduseks on nanoosakeste jäämine organismi (luuüdisse, munasarjadesse jne). See on väga ohtlik.

FDN: Kas me peaksime uute vaktsiinide pärast muretsema?

Banoun: Kui me vaatame, mis juhtus alates sellest, kui koroonavaktsiinid kasutusele võeti, siis on meil muretsemiseks põhjust. John Hopkinsi ülikooli veebilehtedel (1 ja 2) näeme, et kõige enam vaktsineeritud maad on need, kus on ka kõige rohkem koroonaviirust. 

Me kõik teame isiklikult inimesi, kes on vaktsineeritud ühe doosiga, kahe doosiga, kolme ja koguni nelja doosiga ja kellel on koroonaviirus. Näiteks president John Biden. Samal ajal terved vaktsineerimata inimesed ei nakatu tõsiselt koroonasse. Lühidalt – vaktsiin ei kaitse. Asutused räägivad meile, et vaktsiin kaitseb tõsise haigestumise eest. Selleks, et midagi sellist väita, on vaja juhuvalikuga kliinilisi katseid. Pealegi, Pfizeri ja Moderna vaktsiinidega on pärast kuute kuud rohkem surmasid vaktsineeritute grupis kui vaktsineerimata inimeste grupis. 

FDN: Kas vaktsineerimine tuleks lõpetada? 

Banoun: 2020. aasta mais kirjutasin ma artikli "Koroonavaktsiini pole olemas". Me teadsime, et vaktsiin ei tööta. Kuid ma eksisin, ravimikompaniid siiski tegid koroonavaktsiinid. Ja need ei tööta. Ja veel hullem – vaktsiinid teevad asjad halvemaks (kirjutasin ka sellest). Me teadsime seda. Viirus lihtsalt liigub lahjemate variantide suunas. Ja meil on efektiivsed ravimid nende ravimiseks. Milleks siis jätkata vaktsineerimisega?

Intervjuu ilmus 12. augustil 2022. 

Tõlkis René Allik