Kriitilise rassiteooria vastane protestija. Foto: Scanpix

Iowa osariik keelustab kriitilise rassiteooria õpetamise, kirjutab Des Moines Register. Edaspidi ei tohi osariikide klassiruumides ja riigitöötajatele toimuvatel koolitustel õpetada, et USA on "süsteemselt" seksistlik või rassistlik.

Iowa vabariiklasest kuberberi Kim Reynoldsi sõnul on kriitilise rassiteooria eesmärgiks sildistamine ja stereotüüpide loomine, mitte harimine. Kuigi kriitilist rassiteooriat uues seaduses otseselt ei mainita, keelab see teooriaga seotud arusaamade õpetamise.

Näiteks ei tohi edaspidi õpetada, et USA või Iowa osariik on "süsteemselt" seksistlik või rassistlik. Samuti ei tohi õpetada, et mõni inimene on oma soo või rassi tõttu eos rassistlik, seksistlik või teisi allasuruv.

Veel ei tohi koolid ja kõrgkoolid edaspidi diskrimineerida õppureid ja kolleege nende poliitiliste vaadete tõttu. Rassismist ja seksismist kui säärasest võib siiski ka edaspidi rääkida, kui seda ei tehta indoktrineerival moel.

Tähelepanuväärselt kombel jätab osariik siiski alles vasakäärmuslikule ideoloogiale tuginevad "mitmekesisuse ja kaasamise" koolitused ametnikele, keelates samas nende raames eelpoolnimetatud õpetuse andmise.

Iowa uus seadus võtab suuresti sõna-sõnalt üle Trumpi administratsiooni poolt väljastatud korralduse teksti. Joe Biden tühistas korralduse kohe pärast ametisse astumist.

Toimetas Jaanus Vogelberg