Iraagi lipp Foto: Piqsels

Iraagi parlament võttis 27. aprillil vastu seaduse, millega kriminaliseeriti omasooiharad suhted.

Omasooiharuse eest ootab edaspidi ees vabadusekaotus 10 kuni 15 aastani. Samamoodi võivad uue seaduse alusel ühest kuni kolme aastani vabaduse kaotada "soomuutjad", vahendab BBC.

Seadusemuudatuste toetajate sõnul tagab see ühiskonnas islami usuväärtuste kehtivuse.

Maailma inimõiguslased pole tähestikurahva vastu suunatud seadusega rahul.

Vangi võivad süüdimõistmise korral sattuda sooideoloogia levitajad, prostitutsiooni õiguspärasuse kuulutajad ja "soomuutmise" operatsioone toime panevad arstid. Karistus on samuti ette nähtud meestele, kes "teadlikult" käituvad kui naised ja tegelevad "naistevahetusega".

Tegemist on 1980. aastate lõpust pärit prostitutsiooni vastase seaduse muutmisega, mille eelnõu ühes versioonis nähti ette omasooiharuse karistamine surmanuhtlusega. Surmanuhtlust siiski seadusesse ei kirjutatud, kuna selle vastu olid jõuliselt Ameerika Ühendriigid ja teised lääneriigid.

Rahvaesindaja Amir al-Maamouri sõnul on "tegemist märkimisväärse sammuga võitlemisel seksuaalsete hälvetega, mis on islami ja ühiskondlike väärtuste vastastena riiki imbunud."  

Omasooiharad suhted olid Iraagis karistatavad varemgi, milleks kasutati teisi moraaliseaduseid. 

Ameerika Ühendriikide riigidepartemangu sõnul on tegemist ohuga inimõigustele ja vabadustele. Omasooiharuse seadus nõrgestab USA valitsuse sõnul Iraagi võimekust mitmekesistada oma majandust ja meelitada riiki välisinvesteeringuid.

Iraagi sõda, milles lääneriigid Ameerika Ühendriikide juhtimisel võitlesid Saddam Husseini massihävitusrelvadega ja demokraatia eest, kestis 2003. kuni 2011. aastani.

Toimetas Karol Kallas