Iraagi peaminister Mohammed Shia al-Sudani Foto: Scanpix

Iraagi peaministri Mohammed Shia al-Sudani sõnul pingestab Ameerika Ühendriikide vägede kohalolek olukorda riigis, mille tõttu peaksid USA väed riigist võimalikult kiiresti lahkuma.

Iraak soovib Ameerika Ühendriikide kiiret ja korrapärast oma pinnalt lahkumist, kuid ei sea selleks tähtaegu, vahendab peaminister Mohammed Shia al-Sudani sõnu Reuters

Sudani sõnul destabiliseerib USA vägede kohalolek olukorda riigis, mis võimendab Gaza konfliktist alguse saanud niigi pingelist olukorda piirkonnas. 

Paljud osapooled, millest suurem osa on šiia moslemite kildkonnad, millest mõnel on lähedased sidemed Iraaniga, on pikka aega nõudnud USA juhitud koalitsiooni vägede lahkumist. Sellised nõudmised on saanud uue hoo sisse peale USA vägede rünnakuid Iraaniga seotud sõjaväeliste rühmituste vastu, mis on muuhulgas osa Iraagi julgeolekujõududest.

USA vägede rünnakud olid tingitud raketirünnakutest USA baaside vastu ja taas on üles kerkinud mured, et Iraagist võib taas saada kodusõjas riik.

"Vajalik on suhe [Ameerika Ühendriikidega] ümber korraldada, et sellest ei saaks sihtmärk või õigustus ühegi osapoole jaoks, olgu siis sise- või välismaise, et mõjutada Iraagi ja piirkonna stabiilsust," rääkis peaminister ajakirjanikele. 

Sudani sõnul peetakse läbirääkimisi USA vägede lahkumise üle "vastastikuse mõistmise ja dialoogi protsessi kaudu".

Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium teatas 8. jaanuaril, et neil pole kavas vägesid Iraagist välja tõmmata. 

Toimetas Karol Kallas