Ukraina reisilennuki allatulistamiskoht Teherani lähistel Foto: Scanpix

Iraan tunnistas Ukraina reisilennuki allatulistamist, kuid jõudis enne seda õnnetuspaigal rusud buldooseritega kokku lükata ning eemaldas sealt valve nii, et kohalikud pääsesid "suveniire" otsima.

Peale õnnetuspaiga rikkumist, võttis Iraan sealt ära igasuguse valve ja lennuki allakukkumiskohast sai vabakäigu ala, kuhu enne välisspetsialistide saabumist jõudis hulk kohalikke "suveniire" otsima, vahendab Breitbart.

Sündmuskohal viibinud ajakirjanike sõnul viidi sealt minema suured lennukikere tükid ja pandi mujal vaatamiseks välja.

Iraan eitab õnnetuskohal buldooserite ja muu rasketehnika kasutamist, hoolimata sellest, et nii nende enda kui rahvusvahelised uudisteagentuurid on sellest avaldanud mitmeid pilte.

Reedel (10.01.2020) toimunud pressikonverentsil näitasid Iraani ametnikud enda sõnul ühte lennuki mustadest kastidest. Nende sõnul võtab salvestuste dekodeerimine aega üks-kaks kuud ja kogu sündmuse uurimine kuni kaks aastat.

Iraanist pärineval videol on näha, kuidas üks ere objekt kihutab lennuki suunas ja see leekidesse plahvatab. Erinevate riikide luureagentuuride sõnul on lennuki allakukkumises süüdi Iraani poolt välja lastud vene päritolu õhutõrjerakett ja USA Kaitseministeerium väidab, et seda näitavad ka nende satelliitide andmed. Iraan tunnistas peale mitmepäevast salgamist, et inimliku eksituse tõttu lasid lennuki alla siiski nemad.

Iraani välisminister Javad Zarif kirjutas Twitteris: "Kurb päev. Sõjajõudude esialgsed andmed: Inimlik eksitus kriisi ajal, mille põhjustas Ameerika Ühendriikide avantürism, viis katastroofini.  Meie kõige sügavam kahetsus, vabandused ja kaastunne meie inimestele, kõigile ohvrite perekondadele ja teistele õnnetuses puudutatud rahvastele."

Kui varem teatasid Iraani võimud, et neil on küllalt eksperte, kes oskavad Ukraina reisilennuki musti kaste lugeda ja USA spetsialiste nendele ligi ei lasta, siis reedel lubati siiski, et nendega saavad tutvuda ka lennuki tootja Boeingu eksperdid.

Ööl vastu reedet Teherani lähistel alla tulistatud Ukraina reisilennukis hukkus 176 inimest.

Toimetas Karol Kallas