Pilt: BigStockPhoto

Iraan ja Saudi Araabia jõudsid 10. märtsil Hiina RV pealinnas Pekingis kokkuleppele taastada diplomaatilised suhted. Lepet peetakse hiinlaste diplomaatiliseks võiduks ja USA kaotuseks.

Tegemist on 1980. aastatel kehtestatud Ameerika Ühendriikide nn [Jimmy] Carteri doktriini kokku kukkumisega, mis kuulutas Pärsia Lahe äärsed riigid USA mõjupiirkonnaks. Hiina RV ja Venemaa propagandakanalite sõnul osutab sõlmitud kokkulepe "Washingtoni vähenevale mõjukusele", vahendab Breitbart. 

Ameerika Ühendriikide demokraatide äärmuspahempoolne valitsus küll "tervitas" kokkulepet, kuid Hiina Rahvavabariigi propagandaüllitise Global Timesi sõnul on tegemist "viinamarjad ongi hapud" tüüpi lähenemisega.

Pekingi kommunistide valitsus peab kokkulepet enda oluliseks diplomaatiliseks saavutuseks ja selles nähakse pöördelist sündmust maailmapoliitikas.

Iraan on maailma suurim šiia islami- ja Saudi Araabia üks mõjukamaid sunni moslemite riike ning mõlemad on aastakümneid olnud tülis, mis näiteks Jeemenis on võtnud sõja mõõdu. Saudi Araabia naaberriigis Jeemenis toetab Iraan Houthi mässulisi ja saudid väidetavalt demokraatlike valimiste toel võimule saanud sunnide valitsust, mis 2014. aastal houthide ülestõusu käigus võimult tõugati. Mõlemad riigid on üksteist süüdistanud, et need pole õiged islamimaad ja Iraan on isegi nõudnud, et Saudi Araabialt võetaks ära moslemite kõige olulisemate Meka ning Medina pühapaikade eestkoste õigus. 

Diplomaatiliste sidemete sõlmimise saateks levis teade, et mõlemad riigid soovivad liituda BRICS (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika) riikide koalitsiooniga. Ükski senine BRICSi riik ei ole Saudi Araabia ega Iraani liikmelisuse vastu. 

Hiina RV ja Venemaa väljaannete sõnul on Ameerika Ühendriikide mõju vähenemises süüdi eelkõige Ühendriigid ise.

Saudide ja Iraani valitsuse esindajad nentisid diplomaatiliste sidemete taastamise järel, et kuigi paljud keerulised küsimused vajavad lahendamist, oodatakse kokkuleppe tulemusel suhete märkimisväärset paranemist, üksteise vaenamise lõppu ning tervele piirkonnale kasuks tulevat koostööd. 

Kuna Iraan ja Saudi Araabia on ühed maailma suurimad naftariigid ja Hiina RV üks suurimaid naftatarbijaid, BRICSi kuuluvad lisaks suured naftariigid Brasiilia ning Venemaa, siis paljude majandusanalüütikute sõnul ei pruugi need riigid mingil hetkel enam ajada naftaäri dollarites. Teadaolevalt Venemaa juba müüb Hiina RVle naftat jüaanide eest.

Toimetas Karol Kallas