Eurosaadik Riho Terras kogub 12. juulini Euroopa Parlamendis allkirju pöördumisele, millega soovitakse peatada Ungari osalemine Euroopa Liidu juhtimises. Isamaalane süüdistab peaminister Viktor Orbánit Ukraina rahu sobitamises.
Esimesest juulist algas Ungari Euroopa Liidu pooleaastane eesistumisperiood. Selle aja jooksul on peaminister Orbán kohtunud Volodõmõr Zelenskõiga (Kiievis 2. juuli), Vladimir Putiniga (Moskvas 5. juulil), Xi Jinpingiga (Pekingis 8. juulil) ja Türgi presidendi Tayyip Erdoganiga (9. juulil Washingtonis NATO tippkohtumisel). Muude küsimuste hulgas on Ungari valitsusjuht rääkinud riikide juhtidega rahu saavutamisest Ukrainas.
Terras nimetab Orbáni rahusoovi "Euroopa Liitu avalikult õõnestvaks tegevuseks" ja soovib, tuues ettekäändeks Euroopa Liidu viimaste aluslepingute seitsmenda artikli, võtta Ungarilt ära hääleõigus Euroopa Liidu kõrgemas võimuorganis Euroopa Ülemkogus.
Oma soovi toetuseks algatas ta Euroopa Parlamendi saadikute allkirjade kogumise ja pöördumine on suunatud Euroopa Komisjoni juhile Ursula von der Leyenile, seni Euroopa Ülemkogu juhtivale Charles Michelile ja Euroopa Parlamendi spiikrile Roberta Metsolale.
Aluslepingu esimese jaotise seitsmes artikkel on peatamisklausel, mille 1. punktis kirjutatakse:
"Nõukogu võib ühe kolmandiku liikmesriikide, Euroopa Parlamendi või Euroopa Komisjoni põhjendatud ettepaneku alusel ja pärast Euroopa Parlamendilt nõusoleku saamist oma liikmete neljaviiendikulise häälteenamusega järeldada ilmset ohtu, et mõni liikmesriik rikub oluliselt artiklis 2 osutatud väärtusi. Enne sellise järelduse tegemist kuulab nõukogu kõnealuse liikmesriigi ära ja võib sama korra kohaselt otsustades anda talle soovitusi."
Osutatud (esimese jaotise) teine artikkel kõlab: "
"Liit rajaneb sellistel väärtustel nagu inimväärikuse austamine, vabadus, demokraatia, võrdsus, õigusriik ja inimõiguste, kaasa arvatud vähemuste hulka kuuluvate isikute õiguste austamine. Need on liikmesriikide ühised väärtused ühiskonnas, kus valitsevad arvamuste paljusus, mittediskrimineerimine, sallivus, õiglus, solidaarsus ning naiste ja meeste võrdõiguslikkus."
Sellele järgneb sama esimese jaotise kolmas artikkel, mis on endine EL lepingu teine artikkel, mille esimene punkt sätestab:
"Liidu eesmärk on edendada rahu, oma väärtusi ja oma rahvaste hüvangut."
Terras leiab 10. juulil algatatud allkirjade kogumises Ungari peaministri rahu edendamise peale:
„Ungari eesistumine Euroopa Liidu nõukogus on vaevu alanud, kuid peaminister Orbán on juba põhjustanud märkimisväärset kahju kuritarvitades oma rolli nõukogu eesistujariigi valitsusjuhina.
Orbán on oma külaskäikudega Venemaale ja Hiina ettekavatsetult kuritarvitanud volitusi. Oma niinimetatud „rahumissiooniga" jättis peaminister Orbán tahtlikult mulje, et ta esindas tervet Euroopa Liitu, kuigi tal ei ole tegelikkuses volitusi esineda Euroopa Liidu või ühegi liikmesriigi nimel peale enda riigi."
Terras süüdistab Orbánit EL liikmseriikide välispoliitika tegemise eesõiguse "anastamises".
"Veelgi enam, Orbán õõnestab Euroopa Liidu ühiseid seisukohti. Näiteks soovib ta vaherahu iga hinnaga, mitte Ukraina tingimustel," kirjutab isamaalane.
Tema sõnul õõnestab Orbán rahu soovides EL seniseid otsuseid, kogu EL otsuste tegemise protsessi ja väga olulistes küsimustes tervet EL ühtsust. "Sellel ei tohi lubada jätkuda."
"Edasiste kahjude vältimiseks" nõuab Terras Metsolalt, Leyenilt ja Michelilt "otsustavat käitumist niipea kui võimalik". Vastasel juhul sünnib "geopoliitilisele olukorrale" veelgi rohkem kahju ja väheneb EL "usaldusväärsus". Ungarit tuleb karistada EL seadustes liikmesriikidele ette nähtud kõige karmimal viisil, kuna "praktika näitab", et ainult riidlemisest ei piisa.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu saadikurühma kuuluv parteitu Varro Vooglaid kommenteerib Terrase pöördumist:
"Isamaa saatis laiali pressiteate, kus antakse teada, et Riho Terras nõuab ELis Ungari hääleõiguse peatamist. Miks? Sellepärast, et Viktor Orbán pingutab sõja lõpetamise ja suurema sõja ärahoidmiseks rahuläbirääkimisteni jõudmise nimel. Haige maailm, kus rahuotsijaid koheldakse kui kurjategijaid, sõjaõhutajaid aga kui kangelasi."
Toimetas Karol Kallas