Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul otsustas ka Isamaa riigikogu fraktsioon, et Eesti ei peaks liituma ÜRO rändeleppega, kuna see võib hakata piirama meie iseotsustamise õigust migratsiooni tõkestamisel.

Seederi sõnul on oht, et rändepakt võib muutuda osaks rahvusvahelisest tavaõigusest ja hakata seega piirama riikide pädevust migratsiooni reguleerimisel. Isamaa on seisukohal, et Eestile peab jääma suveräänne otsustusõigus kolmandatest riikidest lähtuva migratsiooni reguleerimisel ja tõkestamisel.

Seeder osundas ka akadeemiku ja rahvusvahelise õiguse eksperdi Lauri Mälksoo hinnangule ja hoiatusele seoses pakti hilisema õigusliku tähendusega ja piirangutele riikide edaspidises tegevuses.

"Me ei tohi pea ees joosta heaks kiitma pakti, mis võib tulevikus piirata meie iseotsustamisõigust migratsiooni vallas," ütles Seeder. "ÜROs on mitmeid akte, millega Eesti pole ühinenud oma rahvuslikest huvidest lähtudes. Võimalik mitteliitumine pole seetõttu mingi pretsedent," märkis ta.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond algatas täna hommikul petitsiooni, millega kutsutakse inimesi väljendama vastuseisu Marrakechi leppega liitumisele.

Toimetas Varro Vooglaid

EKRE kutsub liituma petitsiooniga ÜRO rändeleppe vastu