ISIS-e sõdurid

Kõigest nädalapäevad pärast Venemaa õhulöökide algust ISIS-e positsioonide pihta hakkas tulema teateid, et islamiäärmuslaste ridades on puhkenud paanika ning alanud deserteerumine. Tuhanded võitlejad on hüljanud oma positsioonid Süürias ning lahkuvad "kalifaadist" Iraagi, Türgi ja Euroopa suunas.

Araabia telekanali al-Mayadeen andmeil evakueerivad ISIS-e liikmed uute õhulöökide kartuses oma perekondi. Kahanenud on ka uute võitlejate juurdevool välismaalt. Madal võitlusmoraal on sundinud ISIS-t looma spetsiaalset "sõjaväepolitseid", kellele on tehtud ülesandeks kontrollida, kas võitlejad paiknevad neile määratud positsioonidel, kirjutab analüütik Valeri Kulikov võrguväljaandes NEO.

ISIS-e ridades on etnilisel pinnal ägenenud sisemised konfliktid, eriti tšetšeenide ja iraaklaste, usbekkide ja tšetšeenide, tuneeslaste ja teistest maadest pärit võitlejate vahel. Paljud võitlejad eelistavad grupeeruda rahvuspõhiselt, mis on aga vastuolus ISIS-e ideoloogia põhialustega.

Islamiriigi välismaised sponsorid heidavad rühmitusele ette, et see on loobunud "põhilisest eesmärgist" ehk Süüria presidendi Bashar al-Assadi kukutamisest ning on selle asemel takerdunud võitlusse teiste mässuliste rühmitustega ning tegeleb samuti spioonide ja reeturite jahtimisega.

Lääneriikidest pärit ISIS-e võitlejad kurdavad kodustele harjumuspärase toidu ja mugavuste puudumise üle ning nende seiklusjanu näib olevat selgelt kahanenud. Probleeme on elektrivarustuse, joogivee ja arstiabiga.

Kui varem maksti "pühasõdalastele" 350 dollarit kuus, millele lisandus preemia erinevates operatsioonides osalemise eest, siis üha suuremas rahahädas terroriorganisatsiooni juht, "kaliif" Abu Bakr al-Baghdadi on vähendanud võitlejate kuutasu kõigest sajale dollarile, mis on omakorda põhjustanud pahameelt ja pannud nii mõnedki lahkuma, kuigi deserteerumist karistatakse surmaga.

Loe lähemalt siit.