Islamiterrotistidega võidelnud ja nendelt kaheksa noahaava saanud mees pandi Ühendkuningriigi potentsiaalsete terroristide registrisse, kuna ametnike hinnangul valitses tema "radikaliseerumise" oht. Foto: Wikimedia commons

"Londoni silla lõvi", kes 2017. aastal inimesi terroristide eest kaitstes sai kaheksa noahaava, lisati terrorismivastasesse jälgimisnimekirja, kuna temaga võtsid ühendust äärmusparempoolsed aktivistid, kirjutab Mail Online

Neljakümne üheksa aastane Roy Larner rüüpas ühes Londoni Borough Marketi pubis 2017. aasta 3. juunil õlut, kui tänaval hakkasid kolm tumedanahalist 30-sentimeetriste kööginugadega terroristi inimesi taga ajama. Larner käratas "F***k You, I'm Millwall," (Käige …, ma olen Millwall [Londoni Millwall'i jalgpalliklubi fänn]) ja asus terroristidega võitlusse. Terroristide Rachid Redouane'i ja Youssef Zaghba'ga maadeldes sai ta kaheksa noahaava ja päästis nii ilmselt päris suure hulga inimesi.

Tänaseks on Larner lisatud Ühendkuningriigi valitsuse terrorismivastase võitluse jälgimisnimekirja, kuna ametnikud pelgavad, et temast võib saada ekstremist. Põhjuseks toodi, et temaga võtsid ühendust äärmusparempoolsed aktivistid. Larner'i sõnul on ta üdini apoliitiline, kuid valitsus peab teda terroristiks.

Roy Larner paistab olevat selline keskmine jalgpallifänn. Teda on süüdistatud rassismis, mille eest istus ka mõned päevad vangis. 2018. aasta septembris jäi ta ametivõimudele vahele tugeva valuvaigisti fentanüüli tablettidega. Võimud on soovitanud Larner'il võtta osa "Prevent" (ehk "ennetamine") radikaliseerumisvastasest koolitusprogrammist, mis on mõeldud inimestele, keda "ähvardab" terroristiks hakkamise oht. 

Youssef Zaghba isa süüdistas möödunud kuu lõpus Ühendkuningriigi võime poja radikaliseerumises. "Briti võimud lubavad radikaalsetel islamistlikel vihajutlustajatel noori moslemeid ära kasutada," vahendab Marokos elava Mohammed Zaghba kurtmist The Telegraph.

"Lääs rõhub mosleminoori. Seal on kurjategijad, kes manipuleerivad noori korda saatma jubedusi ja paistab, et säherdusi ekstremiste leiab rohkem Läänest kui siit (Marokost ja moslemimaadest)."

Kas Läänel on rohkem vaja äkilisema väljaütlemisega jõmme, kes on valmis oma elu hinnaga teisi kaitsma või "normaalseid", terroristide eest putku panevaid inimesi? Ühendkuningriigi valitsus paistab arvavat viimast.

Täpsemalt saab 2017. aasta Londoni silla terrorirünnaku kohta lugeda Wikipedia artiklist.

Vahendas Karol Kallas.