Kasinuse vastu protesteerija lehvitamas rahatähti pensionäride meeleavaldusel Ateenas 2016. aasta 15. detsembril. Foto: Scanpix

Itaalia asepeaministri Matteo Salvini kinnitusel "ei hooli" ta sellest, kui Euroopa Komisjon lükkab tagasi valitsuse eelarvekava.

"Mitte keegi Brüsselis ei saa öelda mulle, et [praegu] pole selle jaoks aeg," ütles Salvini. "Kui Brüssel ütleb, et ma ei saa seda teha, siis ma ei hooli – ma teen seda ikkagi," tõotas Salvini.

Itaalia valitsus on kiitnud heaks eelarvekava, mis lükkab eeldatava puudujäägi kolmeks eelseisvaks aastaks ligikaudu 2,4 protsendi peale sisemajanduse kogutoodangust (SKT) ning võib viia riigivõla kõrgemale praegusest 131 protsendist, kirjutab Breitbart.

"See on eelarve, mis paistab olevat väljaspool meie ühiste reeglite piire," hoiatas reedel Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Pierre Moscovici.

Kui Itaalia president Sergio Mattarella manitses valitsust laupäeval, et põhiseadus nõuab tasakaalus eelarvet ja jõukohast riigivõlga, oli Salvini varmas vastama, et pärast aastaid Euroopa Liidu liidrite poolt dikteeritud eelarveid "oleme me lõpuks [ometi] kurssi muutnud ning panustame tulevikule ja [majandus]kasvule."

ZeroHedge'i andmetel rõhus Itaalia parteitu rahandusminister Giovanni Tria eelarvepuudujäägile, mis piirdunuks 1,6 protsendiga SKT-st.

Siiski soostus Liiga liider Salvini koalitsioonipartneri ja teise asepeaministri Luigi Di Maio tungival soovil eelarvega sügavamale miinusse minema, et rahastada Viie Tähe Liikumise jaoks väga tähtsat valimislubadust – kodanikupalka Itaalia vaestele.

Viie Tähe Liikumine korjas parlamendivalimistel erakondade arvestuses suurima häältesaagi vaesuse poolest tuntud Lõuna-Itaalia toel.

Liiga ehk endise Põhjaliiga liider Salvini esindab jõukamat Põhja-Itaaliat, kus on rohkem tööstust ja jõukust. Tema tõotas valijaile maksukärpeid.

Kadu kasinusele! Viis Tähte lubab Euroopale laristavat eelarvet