Matteo Renzi populaarses telesaates "Porta a Porta" Roomas, RAI stuudios. Foto: Scanpix

Varasem Itaalia peaminister Matteo Renzi jättis maha Itaalia uude valitsusse kuuluva Demokraatide partei ja asutas uue tsentristliku partei. Selline käik nõrgestab niigi nõtra, kaks nädalat tagasi moodustatud pahempoolsetest tsentristidest Demokraatide ja Viie tähe liikumise valitsust.

Renzi teatas oma lahkumisest Facebooki vahendusel möödunud teisipäeva (17.09.2019) hommikul, vahendab AP.

"Ma olen otsustanud lahkuda PD (Demokraatide) ridadest ja asutada mõttekaaslastega uue koja, kus tehakse poliitikat teistmoodi," kirjutas poliitik Facebookis.

Endine peaminister tõusis hiljuti Itaalia poliitikas kesksesse rolli, kui kasutades oma mõju, surus läbi koalitsiooni Demokraatide ja nende põhivaenlase, Viie tähe liikumise vahel. Uus koalitsioon on meeleheitlik katse vältida valimisi, mis tänases seisus kasvataksid märkimisväärselt parempoolse Matteo Salvini Liiga mõju.

Itaalia poliitikakommentaatorid nendivad, et Renzi järsk meelemuutus tabas tema konkurente ootamatult, kuid sellest tema niigi madala populaarsuse turgutamiseks suurt abi ei ole.

Renzi uut parteid toetavad 30–32 seaduseandjat Itaalia parlamendi alamkojast ja senatist. Kui tänane peaminister Giuseppe Conte kaotaks nende saadikute toetuse, siis poleks tal ka enamust Itaalia parlamendi kodades.

Kuigi Renzi kinnitas Contele, et tema partei saadikud toetavad jätkuvalt rabedat koalitsioonivalitsust, siis uus partei süvendab Itaalia poliitilist ebakindlust ja seab suurema surve alla Demokraatide juhi Nicola Zingaretti.

Renzi on varem silma paistnud oma kahepalgelisusega ja see seab kahtluse alla tema toetuse lubaduse, arvab olukorrast Londoni mõttekoja Teneo juht Wolfango Piccoli.

Renzi võib loobuda valitsuse toetamisest täpselt siis, kui ta leiab, et selline käik on talle kasulik või survestada tänast valitsust, mis on majanduse ja poliitikate küsimuses niigi märkimisväärsetel eriarvamustel.

Poliitikavaatlejate sõnul pole Renzi lühiajalistes huvides valitsuse kukutamine. Küll aga tema ootamatu käik muudab valitsuse plaanide elluviimise märksa keerukamaks, kuna tuleb arvestada veel ühe poliitilise jõu nõudmistega.

Renzi teatab uue partei nime ja tutvustab selle programmi 18.–20. oktoobrini Firenzes toimuval kongressil.

Karol Kallas