Itaalia asepeaminister Matteo Salvini Foto: Scanpix

Pärast pankade erimaksu kehtestamist Leedus ja Hispaanias kavandab analoogse maksu kehtestamist peale Läti ka Itaalia. 

Eile teatas Itaalia asepeaminister Matteo Salvini, et valitsus kavandab pankade suurkasumi 40-protsendilist maksustamist, vahendab The Guardian. Pankade kasumid hakkasid kiiresti kosuma pärast seda, kui Euroopa Keskpank on järjest intressimäärasid inflatsiooni ohjeldamise põhjendusel tõstnud. Samas ei ole pangad sarnases tempos tõstnud hoiuseintresse, mistõttu laenuintresside tõusust tulenev raha on hoogsalt suurendanud pankade kasumeid. 

„Kui me vaatame pankade 2023. aasta esimese poolaasta kasumeid, mis on Euroopa Keskpanga intresside tõstmise tulemus, siis mõistame, et me ei räägi mitte mõnedest miljonitest, vaid miljarditest," sõnas Salvini. 

Nii näiteks tuleb Itaalia suurima panga Intesa Sanpaolo käesoleva aasta kasum kasumiprognoosiga võrreldes ligi 2,27 miljardi euro võrra suurem. 

Pankade erimaksu suuruseks kavandatakse 40 protsenti ja erimaksu ülempiir on maksimaalselt neljandik panga netovaradest. Erimaksust laekuvat raha plaanib Itaalia valitsus suunata esmakodu soetamise finantstoeks ja maksukärbete võimaldamiseks. 

Toimetas René Allik