Itaalia valitsus teatas 7. mail, et vabaühendused, kes kasutavad lennukeid Vahemerel sisserändajate otsimiseks, ei tohi enam edaspidi kasutada Sitsiilia, Pantelleria ja Lampedusa saarte ehk sisserännuteede lähistel asuvaid lennuväljasid.
Otsuse tegi teatavaks riigi tsiviillennuteenistus (ENAC). Väidetavalt muudab see vabaühendustel, nagu näiteks Sea Watch (merevalve), kes kasutavad Euroopasse tungijate paatide otsimiseks väikelennukeid, nende lennutamise sel eesmärgil märksa keerulisemaks, vahendab Reuters.
Sea Watchi sõnul on tegemist "argpüksliku ja küünilise otsusega, mille eesmärgiks on poliitilise kasu nimel vabaühendustest kurjategijate tegemine". Vabaühendus lubab keelust hoolimata massisisserännet toetavaid lende jätkata.
ÜRO rahvusvahelise rändeorganisatsiooni (International Organization for Migration; IOM) kõneisik Flavio Di Giacomo leiab, et Itaalia otsus "takistab elude päästmist" ja tema sõnul IOM ootab, kuidas uusi reegleid rakendama hakatakse.
Vabaühenduste vaatluslennukid otsivad merel üles sisserändajate paadid ja annavad nende asukoha samuti vabaühendustele kuuluvatele "päästelaevadele" edasi.
Osutatud lennukid on olnud tunnistajaks, kuidas Liibüa rannavalve "lükkab" Euroopasse tungijate paate tagasi (pushback). Liibüa saab Euroopasse suunatud rände piiramise eest Euroopa Liidult suuri summasid raha. Vabaühenduste sõnul on tegemist "rahvusvahelisel õigusel trampimisega".
Teatud määral on Itaalial õnnestunud sisserändajate voolu ilmselt piirata. Kui 2023. aastal saabus riiki ametlike andmete kohaselt paatidega nelja kuu jooksul 44 739 sisserändajat, siis käesoleval aastal on neid 17 666. Lisaks sõlmis Itaalia lepingu Albaaniaga, kuhu laagritesse asüülitaotlejad elamisloa otsust ootama saadetakse.
Toimetas Karol Kallas