Itaalia senat võttis vastu seaduse, mis keelab itaallastel kasutada asendusemadust välismaa riikides, kus see on lubatud. Karistuseks võidakse määrata kuni kaheaastane vangistus või rahaline trahv kuni 1 miljon eurot. Asendusemadus ehk surrogaatlus oli juba varasemalt Itaalias riigisiseselt keelatud.
Asendusemaduse ehk surrogaatlusena käsitletakse seda, kui naine kannab ilmale mõne teise paari või isiku lapse. Põhjuseks on enamasti paari viljakusprobleemid, kuid samuti võib olla tegemist samasoolise paariga, kes seda "teenust" soovib.
Itaalia parempoolse valitsuse esitatud seaduse võttis riigi senat vastu häältega 84-58. Seaduse kriitikute sõnul on see seadus suunatud eelkõige LGBT paaride vastu, kellel pole lubatud riigis ka laste lapsendamine ega ka kunstlik viljastamine, vahendab BBC.
Itaalia esimene naissoost peaminister Giorgia Meloni nimetab end aga kristlasest emaks ning on veendumusel, et lapsi peaksid kasvatama ainult mees ja naine ühiselt.
Meloni on varasemalt võtnud ka sõna asendusemaduse vastu LGBT paaride jaoks ning LGBT vastane retoorika oli osa ka tema valimiskampaaniast.
2022. aastal peetud kõnes ütles ta "jah loomulikule perekonnale, ei LGBT lobile".
Meloni on kirjeldanud asendusemadust kui "jälestusväärse ühiskonna sümbolit, mis käsitleb soove ekslikult õigustena ning asendab Jumala rahaga".
Asepeaminister Matteo Salvini on nimetanud asendusemadust aga "kõrvalekaldeks", mis käsitleb naisi "sularahaautomaatidena".
Parlamendisaadik Carolina Varchi, kes on selle seaduse autoriks, on eitanud, et selle eesmärgiks oli LGBT inimesi kahjustada, kuna tema sõnul on enamus asendusemaduse kasutajatest heteroseksuaalsed paarid.
Tema sõnul on seaduse eesmärgiks naiste ning nende väärikuse kaitsmine.
Toimetas Martin Vaher