Itaalia keskkonnaminister Gilberto Pichetto Fratin. Foto: Scanpix

Itaalia energiaministeeriumi teatel lõpetab Itaalia 2025. aastaks kivisöe tarvitamise elektrienergia tootmiseks ja otsustab selle asemel suurendada gaasiküttel töötavate elektrijaamade kasutamist. 

"Meie vahepealne eesmärk loobuda täielikult söe kasutamisest elektrienergia tootmisel 31. detsembrist 2025 on nüüd juba väga lähedal. Ajakohastatud riiklik kliima- ja energiakava kinnitab seda kindlasti," ütles Itaalia energeetika minister Gilberto Pichetto Fratin ettekandes parlamendile.  

Erandina jäetakse kavast välja Sardiinia saar, kuna sealse kivisöe põhise elektritootmise järkjärgulise lõpetamise tähtaeg jääb vahemikku 2026-2028. 

Kuigi Euroopa Liit loodab fossiilsetest kütustest järk-järgult loobuda, on ühendus hiljuti kiitnud heaks maagaasi kui vajaliku "sillakütuse" 100% roheenergiale üleminekul. 

Eelmisel suvel hääletasid Euroopa Liidu seadusandjad selle poolt, et maagaas ja tuumaenergia lisatakse "säästva tegevuse" loetellu kooskõlas kliimamuutuste vastase võitlusega ja eesmärgiga saavutada 2050. aastaks "kliimaneutraalsus".   

Veebruari alguses eraldas Saksamaa 16 miljardi dollari jagu vahendeid nelja maagaasielektrijaama ehitamiseks, et täiendada oma taastuvenergia tootmist. Ka Austria tegi hiljuti oma viimase nelja aastakümne suurima maagaasiallika leiu – mis olevat piisav, et suurendada Austria kodumaist maagaasi tootmist 50% võrra.

Itaalia on viimase paari aasta jooksul andnud rohelise tule neljale uuele gaasiküttel töötavale elektrijaamale, mis suudavad toota kumulatiivselt umbes 3400 megavati jagu elektrienergiat, kusjuures 2026. aastaks loodetakse olemasolevate elektrijaamade moderniseerimisega võtta kasutusele veel täiendavad 700 megavatti tootmisvõimsust. 

Itaalia energiaministeerium teatas muuhulgas parlamendile, et riik suutis peaaegu täielikult loobuda Vene gaasist, mis moodustas eelmisel aastal vaid 4% kogu Itaalia gaasiimpordist. Vene gaas asendati peamiselt Alžeeria maagaasiga ning veeldatud maagaasi impordiga Katarist ja USAst. 

Toimetas Adrian Bachmann