Itaalia peaminister Giuseppe Conte astus teisipäeval ametist tagasi, kuid ründas enne veel ägedalt oma valitsuse siseministrit Matteo Salvinit, süüdistades teda valitsuskoalitsiooni lõhkumises ja riigi majanduse ohtu seadmises ajendatuna isiklikust ja poliitilisest omakasust. Salvini lükkas aga need süüdistused tagasi ning süüdistas omakorda teisi erakondi oma mõjuvõimu külge klammerdumises, vahendab Reuters.
Itaalia peaminister Giuseppe Conte pöördus teisipäeval suvevaheajalt valitsuskoalitsiooni edasise saatuse üle otsustamiseks tagasi kutsutud parlamendi poole ning süüdistas oma sõnavõtus paremerakonna Liiga juhti Matteo Salvinit oportunistlikus soovis oma hetkelist populaarsust võimule tulemiseks ära kasutada.
Conte sõnul on "siseminister näidanud, et ta järgib iseenda ja oma erakonna huve", pannes oma hooletute otsustega riigi tõsisesse ohtu ning võides selle paisata "poliitilise ebakindluse ja rahandusliku ebastabiilsuse spiraali".
Erakonnatu Conte andis seejärel oma lahkumisavalduse president Sergio Mattarellale, kes lubas alustada läbirääkimisi parlamendi fraktsioonidega, et uurida uue koalitsiooni moodustamise võimalusi. Kui see peaks ebaõnnestuma, siis tuleb Mattarellal parlament laiali saata, mis tähendab ühtlasi ennetähtaegsete valimiste korraldamist sügisel.
Kuigi Salvini enda sõnul valimisi ei karda, võib tema plaan aga ka tema poliitilistele rivaalidele kaardid kätte mängida. Juba praegu arutavad näiteks Viie Tähe Liikumise ja vasaktsentristliku Demokraatliku Partei poliitikud avalikult uue koalitsiooni moodustamist, mis suruks Liiga opositsiooni ning annaks Itaaliale tsentristlikuma ja Euroopa-meelsema valitsuse.
Samas oli Salvini siiski kindel, et "neil ei õnnestu igavesti valimiste eest põgeneda".
Salvini: ma ei karda ja ma tahan Itaalia orjusest vabastada
Samal ajal kui peaminister süüdistas Salvinit "vastutustundetuses", "hoolimatuses", "ohtlikkuses" ja "lugupidamatuse", raputas too oma pead, pööritas silmi või noogutas Liiga senaatorite suunas.
Conte hurjutas Salvinit ka roosipärja kui religioosse sümboli kasutamise eest oma kampaaniaüritustel, kuna see "õõnestavat kaasaegse riigi sekularismi printsiipi". Selle peale suudles Salvini aga oma roosipärga ning hiljem palus, et Püha Maarja kaitseks Itaaliat.
Conte väljendas ka muret Salvini ähvarduse pärast kutsuda rahvas riigi väljakutele, kui tema soovi uute valimiste järele ei täideta. Samuti pidas ta murettekitavaks Salvini väidetavat tahet haarata "täieliku võimu" järele.
Salvini lükkas aga Conte süüdistused tagasi ning heitis omakorda teistele erakondadele ette valimistest hoidumist kartuses oma mõjuvõimu kaotada.
"Mina ei karda," kinnitas Salvini. "Ma ei taha, et Itaalia oleks kellegi ori ning ma ei taha, et Itaalia oleks pika keti küljes nagu väikene koer. Ma ei taha, et Itaalia oleks üldse keti küljes."
Salvini sõnul on tema poliitiliseks eesmärgiks on võidelda Euroopa Liidu rahandusreeglite vastu, mida ta süüdistab riigi vaesusesse paiskamises. Tema hinnangul peaks Rooma kulutama vähemalt 50 miljardit eurot krooniliselt nõrga majanduse stimuleerimiseks.
Parlamentaarse arutelu lõpus võttis Liiga siiski varasemalt esitatud umbusaldushääletuse tagasi, kuid Conte sõnul jäi see otsus liiga hiljaks.
Itaalias ei ole peetud sügisel ühtegi valimist Teisest maailmasõjast alates, kuna traditsiooniliselt on valitsus sel perioodil hõivatud uue riigieelarve koostamisega.
Toimetas Martin Vaher