Itaalia nelja aastakümne pikkuse vasakpoliitiku ja kohtunikukarjääriga president Sergio Mattarella üritab puhkenud valitsuskriisis vältida Salvinit ja teisi paremaid poliitilisi jõude võimule tuua ähvardavaid enneaegseid valimisi. Uut "rahvusliku ühtsuse" valitsust kutsuti moodustama tehnokraat Mario Draghi.
Mattarella kutsus endise Euroopa Keskpanga juhi Draghi enda juurde möödunud kolmapäeval peale seda, kui senise peaministri Giuseppe Conte püüdlused moodustada uus valitsus jooksid selgelt liiva, vahendab Reuters.
"Mul on kohustus pöörduda kõigi poliitiliste jõudude poole palvega moodustada kõrge profiiliga valitsus," põhjendas Itaalia president oma valimiste vältimise ajendit ajakirjanikele. Ta lisas, et ennetähtaegsed valimised oleksid tänaste Itaalia ees seisvate katsumuste tõttu ebasoovitavad.
Maailmapangas, Goldman Sachsis ja Itaalia Keskpangas karjääri teinud majandusteadlast Draghit peetakse tänu massiivsele rahatrükile ning sellega kaasas käinud "kvantitatiivsele õgvendamisele" 2008. aastal puhkenud majanduskriisi järel eurotsooni päästjaks. Omamoodi loosungiks on saanud tema 2012. aastal antud lubadus "teha kõik, mis võimalik", et Euroopa Liidu ühisrahasüsteem kaosest päästa.
Itaalia, esimene Euroopa Liidu riik, mida Covid-19 epideemia tabas ja kus tänaseks on vähemalt üheks surma põhjuseks Covid-19 märgitud rohkem kui 89 000 inimesel, on pandeemia paisanud majanduskriisi. Möödunud teisipäeval üllitatud andmetest selgub, et Itaalia sisemajanduse kogutoodang kukkus 2020. aastal 8,8 protsenti, mis on Teise Maailmasõja järel kõige rängem kukkumine.
Draghi ei ole kommenteerinud, kas ta on valmis uue valitsuse moodustamise enda peale võtma. Samuti pole selge, millised Parlamendis esindatud parteid võiksid Draghit toetada.
Itaalia Parlamendi suurima partei, Viie tähe liikumise (M5S), ja kahe viimase valitsuskoalitsiooni liikme, kõrgel positsioonil esindaja sõnul ei kavatse nende partei toetada ühtegi valitsust, mida veab Draghi. "Mitte mingil juhul," kinnitas ta ajakirjanikele, keeldudes samas oma nime avalikustamisest.
Samas M5S-i suurim koalitsioonipartner, Demokraatlik Partei (PD) – kuhu kuulub/kuulus ka Mattarella – on valmis endist keskpankurit toetama.
Samuti on kinnitanud oma toetust Draghile Matteo Renzi, kelle pisipartei lahkumine koalitsioonist põhjustas seekordse valitsuskriisi.
Seega saavad otsustavaks, kas Itaaliat hakkab koroonakriisist päästma Draghi valitsus, parlamendi paremjõud: Matteo Salvini Liiga, jõuliselt parema maailmvaatega Itaalia Vennad ja keskvoolu konservatiivide partei Forza Italia.
Forzast oodatakse, et see asub Draghi taha, Itaalia Vennad on kinnitanud, et nemad jäävad pigem opositsiooni ja seega võib saada kaalukeeleks Salvini Liiga.
Viimane kord kui Itaaliat määrati juhtima tehnokraat, kelleks oli majandusteadlane ja 1995. kuni 2004. aastani Euroopa Liidu siseturukomissarina töötanud Mario Monti, lõppes see viimase jaoks aastaga. Monti plaanid Itaalia majanduskriisist väljaupitamiseks osutusid poliitikute jaoks liiga jõhkrateks.
Toimetas Karol Kallas