Itaalia "populistlik" valitsuskoalitsioon on esitanud parlamendile eelnõu, mis näeb ette krutsifikside kohustusliku paigaldamise avalikele hoonetele nähtavasse kohta. Vastasel korral võidakse määrata kuni 1000-eurone trahv.
Eelnõu järgi on krutsifiks (rist, millel on kujutatud ristilöödud Kristust) kristliku kultuuri ja tsivilisatsiooni sümbol sõltumatult konkreetsest usutunnistusest.
Seadusalgatus on ajanud tagajalgadele vasakpoolsete vaadetega ning sallivust ja avatust jutlustavad kirikutegelased.
Paavst Franciscuse lähedaseks nõuandjaks peetav jesuiidipaater Antonio Spadaro leiab, et krutsifiksist ei tohi saada poliitilist sümbolit ning poliitikud peaksid sellest oma käed eemal hoidma.
"Rist on protesti märk patu, vägivalla, ebaõigluse ja surma vastu. See pole MITTE KUNAGI identiteedi sümbol. See on vaenlase armastamise ja tingimusteta vastuvõtmise karje," tviitis Spadaro.
Katoliiklik ajakiri Famiglia Cristiana tuli välja pealkirjaga "Vade Retro Salvini" ("Tagane, Salvini!"), kasutades ühe valitsuserakonna Liiga populaarse juhi ja siseministri Matteo Salvini kohta väljendit, mida varasemalt kasutati saatana minemaajamiseks (vade retro, Satana).
"Famiglia Cristiana võrdles mind koguni saatanaga. Ma ei loe kellelegi epistlit, ma pole täiuslik kristlane, kuid leian, et ma pole seda ära teeninud," vastas Matteo Salvini sotsiaalmeedias, lisades, et saab iga päev tuge paljudelt kirikuinimestelt.
Kui Euroopa inimõiguste kohus keelas 2009. aastal krutsifikside eksponeerimise klassiruumides, taunis Vatikan jõuliselt seda otsust.
Tollane Vatikani pressiesindaja isa Federico Lombardi rõhutas, et krutsifiksi avalik eksponeerimine kuulub Euroopa identiteedi juurde.
"Näib, nagu sooviks kohus ignoreerida kristluse rolli Euroopa identiteedi kujundamisel, mis oli ja on keskne," ütles Lombardi toona.
Wall Street Journal: paavst Franciscus on tõusmas vasakpoolsete üleilmseks liidriks