AstraZeneca Covid-19 vaktsiin. Foto: Scanpix

Itaalia prokurörid alustasid eeluurimist tapmise paragrahvi alusel vahetult pärast keskealise muusikaõpetaja surma, päev pärast AstraZeneca COVID-19 vaktsiiniga pookimist.

57-aastane Sandro Tognatti poogiti AstraZeneca COVID-19 vaktsiiniga 13. märtsil. Mehel tekkis sama päeva õhtul kõrge palavik ning tema perekond kutsus järgmisel päeval kiirabi, et Sandro haiglasse toimetada. Paraku suri mees vahetult pärast haiglasse jõudmist.

Õiguskaitseorganid Tognatti kodulinnas Biellas (Põhja-Itaalias) on avanud juhtumi uurimiseks eeluurimismenetluse. Hetkel on mehe surma konkreetne põhjus veel tuvastamata ning võimud kinnitasid, et praegu puuduvad konkreetsed tõestusmaterjalid, mis kinnitaksid põhjuslikku seost mehe surma ning kaitsepookimise vahel. Hetkel oodatakse lahkamistulemusi, et teha kindlaks kas ja millises suunas uurimisega jätkata.

Biella linn asub Itaalia loodeosas paiknevas Piedmonte regioonis. Vahetult pärast Tognatti surma otsustasid Piedmonte kohaliku omavalitsuse ametnikud, et regioonis peatatakse koheselt AstraZeneca vaktsiini selle partii kasutamine, millest pärines vahetult enne Tognatti surma tehtud pookimine.

"Tegemist on ekstreemsete ettevaatusabinõudega samal ajal kui teeme kindlaks võimaliku seose olemasolu või puudumise vaktsineerimise ja surma vahe,l" lausus Luigi Genesio Icardi, Pimeonte regiooni tervishoiuteenuste osakonna juht. Hetkeseisuga ei ole vaktsiinide manustamisega kaasnenud "kriitilisi probleeme".

Järgmisel päeval teadustasid Piedmonte regiooni prokurörid, et lasid konfiskeerida kokku 393 000 doosi AstraZeneca vaktsiini, mis kuulusid kõik samasse partiisse (ABV5811), millega Tognatti vaktsineeriti.

Piedmonte regiooni AstraZeneca vaktsiinide konfiskeerimisele eelnesid samasugused sammud Sitsiilia ametivõimude poolt, kes reageerisid kahe mehe surmale vahetult pärast vaktsiinide vastu võtmist.

Samal ajal kui Itaalia valitsus teeb pingutusi, et toonitada AstraZeneca vaktsiini ning vaktsineerimisele järgnenud surmade tõestatud seoste puudumist, võttis riigi ravimiamet vastu otsuse keelata AstraZeneca koroonavaktsiinide kasutamine terves riigis.

Universaalkeelu otsus langetati pärast seda kui Itaalia tervishoiuminister Roberto Speranza oli konsulteerinud ohutusmeetmete üle oma kolleegidega Saksamaalt, Prantsusmaalt ning Hispaaniast.