Itaalia endise peaministri Matteo Renzi Italia Viva partei kaks ministrit otsustasid panna ameti maha, millega riiki valitsev vasakkoalitsioon kaotas parlamendis enamuse. Tegemist on valitsuskriisiga, mis võib taas võimule tuua parempoolse valitsuse, sealhulgas Matteo Salvini ja tema paremat maailmavaadet esindava Liiga partei.
Renzi pole rahul peaminister Giuseppe Conte juhtimisstiiliga väites, et ta soovib enda kätte liiga palju võimu kahmata. Samas jättis Italia Viva juht õhku võimaluse, et kui Conte partei teatud poliitikate muutmise ja suurema poliitilise vastutuse võtmise nõudmistele vastu tuleb, siis võib ka tema partei valitsuses jätkata, vahendab Reuters.
"Vastutus tähendab probleemide tunnistamist, mitte nende eest peitu pugemist," rääkis Renzi, keda kriitikud süüdistavad politikaanluses eesmärgiga tõsta oma pisikese Viva partei, mille toetus on arvamusküsitlustes kukkumas, jäädes alla kolme protsendi.
Tema koalitsioonipartnerite sõnul on otsus valitsusest lahkuda Itaaliale, mida on tabanud Teise Maailmasõja järel Covid-19 tõttu kõige hullem majanduslangus, kahjulik.
Conte palus Renzil jääda ka nelja partei, mis asus ametisse 2019. aasta augustis, koalitsiooni leides, et hea tahte korral on võimalik kõik erimeelsused lahendada. Viimane lükkas tema peaministri tagasi.
Tänaseks pole veel teada, mida Conte, tema vasakpopulistlik Viie Tähe Liikumine ja liitlastest LEU partei teha otsustavad.
Üheks võimaluseks on, et Italia Vivaga räägitakse koalitsioonileping üle, mis kindlasti toob kaasa muutused valitsuskabinetis ja võib viia Conte ametist.
"Kas on võimalik moodustada uus Conte valitsus? Me ei vetosta mitte kedagi, samuti pole meil kellegi suhtes eelarvamusi. Me ei kirjuta ka peaministrile ette, mida ta tegema peaks," rääkis Renzi valitsusest lahkumise puhul antud pressikonverentsil.
Kas Iaaliat ootavad uued valimised?
Kui senine koalitsioon kokkuleppele ei jõua, üritab Itaalia president Sergio Mattarella pea kindlasti panna tervisekriisi lahendamiseks kokku rahvusliku ühtsuse valitsuse. Kui see ei õnnestu, siis ootavad riiki ees uued valimised.
Opositsioon, mida juhib Salvini parempoolne liiga, kutsus üles Contet tagasi astuma ja teatas, et kõige parem viis valitsuskriisi lahendamiseks oleks uued valimised.
Salvini ja tema Liiga moodustasid 2018. aastal peale punnseisu jäänud valimisi koos Viie tähe liikumisega valitsuse, mille etteotsa sai parteitu jurist Conte. Salvini Liiga lahkus valitsusest aasta hiljem, lootes nii esile kutsuda valimised, mille aga Conte üle mängis, moodustades koalitsiooni vasakjõududega.
Hoolimata ühes koalitsioonis olemisest, pole Renzi ja Conte omavahel kunagi läbi saanud ning esimene on pidevalt rünnanud teise otsuseid.
Renzi viimaseks rahulolematuse põhjuseks on viis, kuidas Conte kavatseb kulutada Euroopa Liidu abimiljardeid majanduse taastamiseks. Teisipäeval (12.01.2021), kui ta teatas oma valitsusest lahkumisest, lisas Renzi sellele veel mõtte, et Itaalia peaks oma tervishoiusüsteemi turgutamiseks võtma laenu Euroopa Stabiilsusmehhanismist.
Valitsuskoalitsiooni suurimale parteile, Viie Tähe Liikumisele, on see mõte vastumeelne, mis tähendab järjekordset takistust sama koalitsiooni jätkamisele.
Toimetas Karol Kallas