J. K. Rowling Foto: Scanpix

Šotimaal piisab tulevikus isiku enda poolt kirjutatud deklaratsioonist, et ta soovib sugu "vahetada". Paljud naiste õiguste ja väärikuse ees seisjad protesteerivad selle vastu. Ka "Harry Potteriga" kuulsaks saanud kirjanik J. K. Rowling kritiseerib sellist lähenemist. 

Šotimaal käib "soovahetuse" seaduseelnõu ümber aktiivne diskussioon. Nicola Sturgeon'i juhitud valitsus tahab, et edaspidi piisaks "soovahetuseks" inimese enda deklaratsioonist ja arste või psühholooge poleks vaja enam kaasata, vahendab Die Welt

Lisaks näeb seaduseelnõu ette, et "soovahetuse" soovija peab elama kolm kuud nö teises soos enne, kui ta saab taotleda "soovahetust". Ilma meditsiinilise ja psühhiaatrilise kontrollita "soovahetuse" alampiir tuuakse 18-lt eluaastalt 16-le eluaastale. 

"Ei eneseidentifitseerimisele," kirjutas Rowling eile Twitteris. Oma tviidi juurde lisas Rowling ka kohase foto ja avaldas ühtlasi toetust meeleavaldajatele, kes protesteerivad Šoti parlamendi juures seaduseelnõu vastu. 

Pildil on Rowling T-särgiga, milles nimetatakse peaministrit "Naiste õiguste hävitajaks". 

Rowling on ka varem kritiseerinud "soovahetusi", kuna see ei ole esiteks puhtbioloogiliselt võimalik, teiseks hävitab see naiste väärikuse. Nii on Rowling näiteks avaldanud sügavat pahameelt sõna "menstrueeriv inimene" kasutamise üle naiste suhtes. 

Nn transinimesed peavad Rowlingi seisukohti vaenulikeks ja paljud filmilevitajad on nende survel loobunud "Harry Potteri" filmide näitamisest. 

Ka Saksamaal plaanib praegune sotsialistist peaministri Olaf Scholz'i juhitud valitsus "soovahetuse" reformi, mis on Šoti seaduseelnõule sarnane. Ehk siis seksuaalse identiteedi hindamine ja arstlik eksperthinnang ei oleks enam "soomuutmiseks" vajalikud eeldused. 

Toimetas René Allik