Taanimaal tahetakse, et inimesed ise enda eest hoolt kandma hakkaksid. Foto: Wacharaklin/Bigstockphoto.com

"Me tahame propageerida ühiskonda, milles on lihtsam ennast ja oma peret ülal pidada, enne kui anda ära suur osa oma sissetulekust, et rahastada ühiskonna kulutusi," seisab Taani peaministri Lars Løkke Rasmusseni paremale vaatava valitsuse manifestis, mille eesmärk on tunduvalt langetada tulumaksu.

Esialgne plaan oli tuua tulumaksu ülemmäär 5 protsendi võrra madalamale ning turgutada kõige kasinamat palka teenivate taanlaste sissetulekuid keskmiselt 7 protsenti suuremaks.

Kava takerdus küll võimuvõitlustesse parlamendis, kuid suveks tahetakse esitada uued arvud ning nende kallal käib kõva töö, kirjutab Bloomberg.

Valitsus usub, et parim viis eelarvet uue lähenemise juures tasakaalus hoida on juhatada tööturule rohkem rahvast.

Kuna töötus on juba niigi vaat et olematu – mullu detsembris 3,4 protsenti – ning migrantide kaasamisest ei taheta enam rääkidagi, on lahendus ilmne: julgustame tööle rohkem noori ja vanainimesi.

Juba praegu on Taanis kinnitatud kava tõsta pensioniiga 2025. aastaks 65 eluaasta juurest 67 peale. Nüüd on eesmärgiks seatud 67,5 aastat.

Üliõpilased tooks kiiremini tööturule laenude osakaalu kasvatamine stipendiumite arvelt.

Opositsioonilised sotsid ohivad, et "valitsus on võtnud ette ideoloogilise ristiretke eemaldumaks põhjamaisest heaoluriigist."