Uue koalitsiooni juhtfiguurid Margus Tsahkna, Jüri Ratas ja Jevgeni Ossinovski. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas sotsiaalkaitseministrile arupärimise, milles soovib teada, missugustel asjaoludel tahab valitsus lihtsustada sooidentiteedi vahetamise korda.

"Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna eelmisel aastal allkirjastatud kava anda inimestele õigus muuta oma sugu ilma meditsiinilise sekkumiseta kandideerib kahtluseta kõige haiglasema poliitilise idee auhinnale," ütles Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Jaak Madison.

Valitsuse plaani kohaselt tuleks Eestis üle minna soo tunnustamise mudelile, mille kohaselt inimene, kes tunneb, et tema sooidentiteet ei lange kokku tema bioloogilise sooga, esitab riigi pädevale asutusele avalduse oma soo ja isikukoodi muutmiseks, ilma et sellele peaks eelnema soovahetusoperatsioon või meditsiiniline konsultatsioon.

"Teisisõnu, kõik mehed saavad õiguse nõuda enda tunnistamist naiseks ja naised võivad nõuda enda tunnistamist meheks. Sealjuures saaks iga soovija muuta oma sugu kuni kaks korda aastas. Soovahetus tahetakse teha sama hõlpsaks kui poeskäik," selgitas Madison.

Madisoni sõnul on eriti üllatav lugeda ministrite põhjendust, et sooidentiteedi vahetamise senise korra leevendamine mõjutaks positiivselt Eesti välissuhtlusele ning edendaks demokraatiat, inimõigusi, õigusriigi põhimõtteid ja majandusvabadusi.

Konservatiivne Rahvaerakond soovib oma arupärimises teada, kui kaugel on soovahetust reguleerivate seaduste muutmine ning millisele informatsioonile tuginedes parandab see muudatus Eesti rahvusvahelist mainet.

Madison märkis, et liberaalne soovahetuse regulatsioon parandaks Eesti rahvusvahelist mainet ainult marginaalsete äärmusliberaalide ja homoringkondade silmis.

"Soovahetuse hõlbustamisega näidatakse sisuliselt rohelist tuld hälbelisele käitumisele, selle asemel et sooliste luulude käes vaevlevaid hädalisi nõustada ja aidata. Statistika järgi pole enamik oma soovides kindlad ja ligi pooled kahetsevad hiljem oma soovahetust," ütles Madison.

"Teiseks toob lihtsustatud soovahetus ühiskonnale kaasa rida muid probleeme. Näiteks võimaldab kiire soovahetus hiilida kõrvale kaitseväekohustusest, mis kahjustab meie kaitsevõimet. Samuti avab see tagaukse homoabieludele, kuivõrd abiellumiseks piisab vaid ühe samasoolise paari liikme "soovahetusest" ja keegi ei saa keelduda uut "perekonda" registreerimast."

Madisoni sõnul pole üllatav, et soovahetuse hõlbustamise plaani taga on sooneutraalsest ühiskonnast unistavad vasakpoolsed sotsid. "Et aga plaani taga seisab ka IRL, kes nimetab ennast konservatiivseks erakonnaks, on tõestus, et konservatiivse fassaadi taga aetakse tegelikult ühiskonda lammutavat vasakliberaalset poliitikat."