Jaak Valge Objektiivi stuudios 5. mail 2021. Kuvatõmmis

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu rahvaesindaja Jaak Valge selgitab sotsiaalmeedias, miks ta hääletas 6. mail „Moskva patriarhaadi kuulutamisest Venemaa Föderatsiooni sõjalist agressiooni toetavaks institutsiooniks" avalduse vastu.

Valge sõnul on tema postituse ajendiks ühe hea tuttava arupärimine. Esmalt rõhutab EKRE poliitik, et vene šovinism, ükspuha mis kujul, on talle vastuvõtmatu. On praegu ja on seda alati olnud. Mille juurde viskab kivi "poliitiliste plusspunktide otsijate" kapsaaeda. "2010. aastal, mil näiteks Urmas Paet jt nõudsid viisavabadust Venemaaga, kuulutati mind Venemaa riiklikus noortelaagris mu ajalootekstide tõttu Venemaa vaenlaseks," osutab Valge.

Valge toob välja neli peamist põhjust, miks ta avaldust ei toetanud:

  1. Mulle ei meeldi tühikargamine. See avaldus oli algatatud sotsiaaldemokraatide poolt selleks, et summutada või kompenseerida oma vastuseis kolmandate riikide kodanikelt valimisõiguse äravõtmisele. Mulle ei meeldi, kui minuga manipuleeritakse.
  2. Eesti julgeolekut ei ohusta esmajärjekorras õigeusu kirik, vaid massisisseränne.
  3. Tegemist on usuvabaduse riivega. See, kellele kogudused alluvad, on samuti usuvabaduse küsimus. Vene šovinismi vastu tuleb võidelda, aga mitte Eesti põhiseaduse rikkumise hinnaga.
  4. Täpsem oleks osutada Moskva patriarhaadi juhtivatele tegelastele, kes toetavad avalikult sõjalist agressiooni. Moskva patriarhaadi tervikuna hukkamõistmine on vale. Hea sõber Veiko Vihuri juhtis tähelepanu sellele, et 1968. aastal võttis Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) konsistooriumi täiskogu vastu seisukoha, millega kiideti heaks Nõukogude Liidu ja teiste Varssavi pakti riikide sõjajõudude sissetung Tšehhoslovakkiasse, et peatada "kapitalismi taastamine ja fašismi taassünd". 1968. aastal ei saanud EELK juhtkond Eestis tegutseda iseseisvalt, kuna Eesti ei olnud vaba riik. Me ei eelda, et Eesti luteri kogudused sellega nõus olid. Niisamuti ei ole Venemaa praegu vaba riik, vaid sealne režiim kontrollib erinevate survemehhanismide kaudu ka kiriku juhtkonda.

Valge postitust kommenteeris idamaade asjatundja Peeter Espak, kes leidis, et Moskva patriarhaadi näol on tegemist satanistliku organisatsiooniga:

"Fakt on see, et moskoviitide paganliku usulahu keskstruktuur, mis on asutatud tänasel kujul Stalini poolt ning mida kontrollib moskoviitide riik, tuleb läbi lõigata mistahes Eestis tegutsevast kirikust. Et sellega varem ei tegeletud, on iseasi, aga nüüd on viimane aeg see ära teha. Sest on tekkinud ajaauk, kus omakorda eri pseudoinimõigusorganisatsioonid (keda mahitavad maailmas nii Hiina, Venemaa kui Iraan) ei oma hetkel argumenti ega hoobasid tulla meile usuvabaduse ja rassismivastasuse sildi all eri sanktsioone rakendama. 

Kümne aasta pärast kui Venemaa müüb taas Euroopale gaasi, ei pruugi see olla enam niivõrd teostatav. Seda juhul, kui läheb nii nagu alati, ehk siis mõningad suurriigid unustavad kohe ära igasugused ideaalid, kui saab jälle teenida. Vaenuliku võõrriigi välisteenistuste poolt kontrollitud kirik ja selle edasikestmine Eestis on üheks suurimaks tulevaseks migratsioonipumba varreks üleüldse. 

Loomulikult sotsid üritasid oma terroriorganisatsiooniks kuulutamise algatusega lihtsalt summutada asjaolu, et nad ei soovi ära võtta valimisõigust vaenuliku riigi kodanikelt, kuna see oleks neile poliitiliselt kahjulik. Millest on tingitud absurdini minev retoorika antud teemal. Seda enam võiks päriselt rahvuslikud jõud ulatada oma abikäe ja tuua üks organisatsioon, kus kahtlemata ongi suur kogus ka meeldivaid inimesi, tagasi normaalsusse ja kristlikku tsivilisatsiooni.

Moskoviitide usulahust struktuuri mõttes sunniviisiliselt eraldamine on ju tegelikult seal olevate inimeste tagasi viimine päris kiriku ja ka kristluse juurde. See on [Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku] vabastamine paganlikust, meile vaenulikust, satanistlikust kultusest. 

Mis oleks alternatiiv? Võtta püksid maha, keerata tagumik ette ja öelda – Добро пожаловать! Так хорошо!"

Toimetas Karol Kallas