EKRE parlamendisaadik Jaak Valge. Foto: uueduudised.ee

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) parlamendisaadiku Jaak Valge sõnul on naeruväärne ja täiesti alusetu vasaktsentristliku väljaande "Politico" poolt esitatud süüdistus, nagu teeksid Eesti rahvuskonservatiivid mingit koostööd Vene šovinistidega. Tema sõnul puhuti alusetu skandaal üles vaid selleks, et rahvuskonservatiive valimiste eel kahjustada.

Muidugi on üsna naeruväärne arvata, et Eesti rahvuskonservatiivid saavad teha mingitki koostööd Vene šovinistidega. Ometi on niisugune kahtlusevari meie peavoolumeedia poolt EKREle heidetud. Seda vasaktsentristliku väljaande "Politico" üleeilse artikli põhjal.

"Politico" käsutuses on hulk nn Prigožini võrgustiku sisedokumente, mis tõestavad Venemaa püüdu sekkuda teiste riikide siseasjadesse, sealhulgas Eestisse, püüdes siin õhutada NATO- ja läänevastaseid meeleolusid. "Politico" artiklis teatatakse, et "ühe dokumendi kohaselt kavatsesid Prigožini kaastöötajad 2019. aasta europarlamendi valimiste eel toetada paremäärmuslikku euroskeptilist EKRE erakonda". 

See on ka kõik, mida artiklis dokumendi põhjal väidetakse. Seal on ka Viljar Veebeli ja Harrys Puusepa EKREt vähemalt kaudselt süüdistavad segasevõitu kommentaarid, aga need enam kõnesolevat dokumenti ei puuduta.

Mida me siis tegelikult saame järeldada?

Esiteks ei saanud me teada, kas dokumentides on juttu vaid EKREst või ka teistest Eesti erakondadest ja organisatsioonidest.

Teiseks ei saanud me teada, kui tõsine see väidetav plaan EKREga oli, kas, millal ja mispärast sellest loobuti? Tuleb oletada, et niisugust informatsiooni kõnealuses dokumendis ei olnud, sest vastasel korral oleks "Politico" seda kasutanud.

Kolmandaks näib, et "Politico" artikkel valmis koostöös Eesti riigi asutustega.

Neljandaks tuleb järeldada, et "Politico" käsutuses oleva dokumendi põhjal pole mingit alust EKREt süüdistada. Skandaal puhuti üles, et rahvuskonservatiive valimiste eel kahjustada.

Kindlasti tuleb aga küsida "Politicolt" kõnealuse dokumendi koopiat. Ehk selgub sealt veel midagi, millele "Politico" ajakirjanikud ei osanud või ei tahtnud tähelepanu pöörata.

Toimetas Martin Vaher