Kooseluseaduse tühistamise eelnõu algataja Jaanus Karilaiu (Keskerakond) arvates peaks opositsioon ühiselt kooseluseaduse tühistamise protsessi jätkama ja taotlema kasvõi küsimuse panemist rahvahääletusele.

Teisipäeval hääletati Keskerakonna ja EKRE liikmete poolt esitatud kooseluseaduse tühistamise seaduse eelnõu häältega 41 : 39 riigikogu menetlusest välja. Karilaid peab kurja juureks Reformierakonda, kelle dikteerimisel toimub Eestis enamik asju.

"Kui vaja, siis nad moosivad ära IRL-i, pakkudes neile mingeid ametikohti. Me nägime, kuidas äsja kolm riigiettevõtte nõukogu liiget vahetati välja just IRL-i poliitikute vastu, ja IRL käitus parlamendis vastavalt," ütles Karilaid. "Nüüd võeti ette Vabaerakond. Mida neile pakuti – tõesti praegu ei tea. Reformierakond on seda mängu dikteerinud juba üle 16 aasta ja selle ära lammutamine oleks juba Eesti demokraatia tervise huvides."

Karilaiule jääb arusaamatuks, miks väiksemad erakonnad – SDE, Vabaerakond ja IRL – Reformierakonna manipuleerimisele alluvad. Keskerakond on Karilaiu sõnul muutunud selles küsimuses ühtsemaks – kui veel aasta tagasi Keskerakond selles küsimuses ujus ja oli udusel positsioonil, siis nüüd on erakonna juhatus otsustanud, et kooseluseadus tuleb tühistada.

"Mulle väga meeldis eile [üleeile – toim] EKRE poliitiku Jaak Madisoni seisukohavõtt, et sellega, et üks lahing väga napilt praegu kaotati, see üritus veel lõppenud pole. Eks me opositsioonina mõtleme erinevate lahenduste peale. Üks variant on algatada kooseluseaduse tühistamiseks referendum. Kui on näha, et parlament ei saa siin kokkulepet, siis küsime rahva käest. Ja kui rahvas on oma arvamuse öelnud – selge "jah" selle tühistamisele, siis on ka kooseluseadus tühistatud," jätkas Karilaid, lisades, et koalitsioon ei laseks seda küsimust referendumile panna, kuid opositsioon võiks seda ühiselt üritada.