Jaapan suurendab jõupingutusi, et saareriigi kohalikud ametiasutused kiidaksid heaks maailma suurima tuumaelektrijaama, Tokyost põhjas asuva Kashiwazaki-Kariwa reaktorite taaskäivitamise, teatas Bloomberg.
Jaapan sulges 2011. aastal Fukushima katastroofi järel kõik oma tuumaelektrijaamad. Tuumajaamade sulgemine leidis aset vaatamata sellele, et need olid eelnevalt läbinud ranged ohutuskontrollid ja ülevaatused.
Kashiwazaki-Kariwa on olnud välja lülitatud olekus alates 2012. aastast, samal ajal kui 2021. aastal keelas tuumaelektrijaama käitaja, kommunaalettevõte Tepco, rajatise käitamise ohutusnõuete rikkumiste tõttu.
Tuumaohutuse eest vastutav ametiasutus tühistas Kashiwazaki-Kariwa tegevuskeelu 2023. aasta detsembris, sillutades sedasi teed selle taaskäivitamisele, mille jätkamiseks on vaja veel Niigata prefektuuri, Kashiwazaki linna ja Kariwa küla heakskiitu.
Jaapan toob tuumaenergia kui oma peamise energiaallika tagasi, et kaitsta riigi energiajulgeolekut pärast energiakriisi, mis on toonud kaasa fossiilkütuste hinnatõusu.
Ressursivaene Jaapan, mis peab umbes 90% oma energiast importima, tegi 2022. aasta lõpus oma tuumaenergiapoliitikas kannapöörde, kuna veeldatud maagaasi hinnad on tõusnud talumatutesse kõrgustesse.
Jaapani valitsus kinnitas 2022. aasta detsembris uue tuumaenergiapoliitika, millest riik oli pärast 2011. aasta Fukushima katastroofi loobunud.
Jaapani tööstusministeeriumi alluvuses tegutsev ekspertide rühm otsustas toona, et Jaapan aktsepteerib taas uute tuumareaktorite arendamist ja lubab ka olemasolevatel reaktoritel edasi töötada.
Toimetas Adrian Bachmann