Jaapani läbi aegade suurimast majanduse ergutamispakist suunati 240 miljardit jeeni (ca 2 miljardit eurot) ettevõtete toetuseks, et need oma Hiina kommunistlikus Rahvavabariigis asuva tootmise kodumaale tagasi tooksid või mujale viiksid.
Abipakist suurem osa – 220 miljardit jeeni – läheb ettevõtetele, kes toovad oma tootmise tagasi Jaapanisse ja pisem osa (23,5 mld ¥) neile, kes kavatsevad oma tootmise kolida muudesse riikidesse, vahendab South China Morning Post.
Koroonaviiruse pandeemia on avaldanud ühte kohta koondatud tarneahelate otstele – Hiinast on saanud maailma vabrik – toetuvale majandusele hävitavat mõju ja hulk riike on otsustanud kui tootmist mitte päris Hiinast ära viia, siis tarneahelaid geograafiliselt vähemalt mitmekesistada.
Tavaoludes on Hiina Jaapani suurim kaubanduspartner, kuid veebruaris pidi esimene koroonaviiruse tõttu oma tehased kinni panema, jättes Jaapani tootjad vajalikest komponentidest ilma.
Jaapani liigset sõltuvust Hiinast on probleemina teadvustatud varemgi ja käesolev pandeemia on sundinud viidatud mure lahendamise peale tõsisemalt mõtlema. Märtsis kogunenud valitsuskomisjon leidis, et suure lisandväärtusega tootmise peab Jaapanisse tagasi tooma ja teiste asjade tootmise jaotama laiali mööda Kagu-Aasia riike.
"Tegemist on märkimisväärse pöördega," leiab Jaapani Teadusinstituudi (Japan Research Institute) majandusteadlane Shinichi Seki lisades, et mitmed ettevõtted, kes toodavad oma ekspordiks minevaid asju Hiinas, mõtlesid sellise käigu peale juba varem. "Kui riik sellist asja toetab, see kindlasti kiirendab protsessi," jätkas ta. Samas ettevõtted, mis toodavad asju Hiina siseturu tarbeks, nagu näiteks autotootjad, jäävad kohale.
Hiina Rahvavabariigi Välisministeeriumi kõneisik Zhao Lijian, kommenteerides kolmapäevasel pressikonverentsil Jaapani käiku, kinnitas, et riik annab endast majandusarengu taastamise nimel parima. "Seda tehes me loodame, et teised riigid käituvad Hiina sarnaselt ja võtavad kasutusele kohased meetmed, et maailma majandus ja selle tarneahelad saaksid võimalikult vähe kannatada."
Kui Hiinas koroonaviirus puhkes, saatis Jaapan Hiinale meditsiinivarustuse näol abi, mis soojendas märkimisväärselt kahe riigi suhteid. Lisaks teatas Hiina, et Jaapani ettevõtte Fujifilm Holdings poolt toodetav gripiravim Avigan, aitab koroonaviiruse vastu. Jaapanis pole nimetatud ravim sellist kinnitust veel pälvinud.
Samas leiab Jaapanist suure hulga inimesi, kes süüdistavad Hiinat viirusepalangu varjamises ja Kurjustavad peaminister Shinzō Abega, et see hiina reise varem ära ei keelanud.
Jaapan on Ameerika Ühendriikide ja Hiina Rahvavabariigi järel suuruselt maailma kolmas majandus.
Tootmise Hiinast kas koju või Ameerikatesse tagasi toomisest räägitakse üha kõvemal häälel Ameerika Ühendriikideski. Kindel on juba see, et USA ravimitootmine tuuakse suuremas osas sealt ära ja loosungist "osta ameerikamaist" on saanud Vabariiklaste üks valimisargumente.
Jaapanis on 9. aprilli seisuga koroonaviirusesse haigestunud 5,489 inimest.
Toimetas Karol Kallas