Foto: Piqsels

Euroopa Liit on ühenduses Ukrainat kõige enam abistava Poola karistamiseks võtnud kasutusele karmimad sanktsioonid kui agressori Venemaa vastu, kirjutab portaalis ReMix konservatiivist poliitik ja poliitikakommentaator Jan Rokita.

Euroopa poliitika brutaalne reaalsus on täna selline, et Venemaa kõrval, mis tungis kallale oma naabrile ja tapab tuhandeid inimesi, on sanktsioonid määratud ka Poolale. Kui vaadata sanktsioonide rahalist mahtu, siis Poolale lähevad need rohkem maksma kui Venemaale.

Venemaale kehtestatud sanktsioonide rahalist mahtu pole veel võimalik täpselt hinnata, kuid on vähetõenäoline, et see küündib üle 35 miljardi euro, mis on summa, mida Euroopa Liit keeldub Poolale üle kandmast. EL nõuab Venemaal, et see lõpetaks Ukraina okupeerimise ja inimeste tapmise. Poolalt nõutakse, et riik keeraks oma õigussüsteemi pahupidi ja muudaks selle tegutsemisvõimetuks.

Euroopa Komisjon nõuab Poola valitsuselt, et see annaks kohtunikele õiguse seada küsimuse alla teise kohtuniku, või kohtu, otsus kui see on langetatud kohtuniku-kohtu poolt, mis pole nende arust valitsusest sõltumatu.  

Selline süsteem tooks Poolas kaasa anarhia ja seadusliku ebakindluse.

Poola president, kes üritas valitsust ja Euroopa Komisjoni lepitada, on teemast oma käed puhtaks pesnud ja valitsuse suurima partei Õigus ja Õiglus (PiS) juht Jarosław Kaczyński kinnitab, et komisjonile ei tehta ühtegi järelandmist. 

Brüsseli eesmärgiks on sisuliselt iga hinnaga Poola tänase valitsuse kukutamine. See näeb tänaseid Poola valitsevaid poliitilisi jõude EL nomenklatuuri vaenlastena. Mida lähemale jõuavad Poola valimised (2023. aasta sügisel), seda jõulisemaks muutub ka Komisjoni surve.

Kõik see näitab kui halastamatu ja jõhker on võimuvõitlus väidetavalt "pehmet jõudu" kehastavas Euroopa Liidus.  

Tõlkis Karol Kallas