Quaker Oats hommikusöögikaer. Foto: Bigstockphoto

Vähetuntud pestitsiid, mida on pikemat aega seostatud loomade viljatusega, on leidnud tuvastamist enamikus Ameerika Ühendriikides müüdavates kaerapõhistes toiduainetes, sealhulgas populaarsetes hommikusöökides nagu Quaker Oats ja Cheerios.

Kemikaal nimega kloromekvaat avastati 2017. ja 2023. aastal võetud uriiniproovides (positiivne tulemus 77 proovis 96st), kusjuures kahjuliku kemikaali sisaldus on viimastel üha aastatel suurenenud, selgub Environmental Working Groupi (EWG) nimelise MTÜ uuest uuringust.

Lisaks leiti kloromekvaati 92 protsendis 2023. aasta mais testitud mitte-orgaanilistest kaerapõhistest toiduainetest.

Uuringud on näidanud, et kloromekvaat võib kahjustada loomade reproduktiivset süsteemi ja häirida loote kasvu, mis annab põhjust esitada küsimusi, kas see aine võib kahjustada ka inimest, märkis EWG oma raportis. 

USA keskkonnakaitseameti eeskirjad lubavad kloromekvaati kasutada üksnes dekoratiivtaimedel, mitte toiduks kasvatatavatel põllukultuuridel. Ent kemikaali kasutatakse ka kasvuregulaatorina teravilja kaubanduslikus tootmises, mis lihtsustab sedasi saagi koristamist. 

Lisaks on kloromekvaadi kasutamine USA-s lubatud imporditud kaeral ja muudel üleriigiliselt müüdavatel toiduainetel alates 2018. aastast ning USA keskkonnakaitse amet on teinud juba täiendava ettepaneku lubada kloromekvaadi kasutamist ka USA-s kasvatatava odra, kaera ja nisu puhul – plaan, millele EWG seisab vastu.

EWG ütles oma avalduses, et mahepõllumajanduslik toit on tarbijatele oluliselt turvalisem, kuna vaid ühes seitsmest mahepõllumajanduslikust proovist leiti kloromekvaadi jääke ning sedagi madalas koguses. 

"Seni kuni valitsus ei kaitse tarbijaid piisaval viisil, saate vähendada oma kokkupuudet kloromekvaadiga, valides oma ostukorvi neid mahekaerast valmistatud tooteid, mis on kasvatatud ilma sünteetiliste pestitsiidideta, nagu kloromekvaat," teatas mittetulundusühing oma pöördumises. 

Toimetas Adrian Bachmann