Jeff Bezos Foto: Scanpix

Maailma suurima kaubamaja ja pilveteenuste pakkuja Amazoni asutaja Jeff Bezose Earth Fund jagab laiali 100 miljonit dollarit kunstteadvuse rakendamise eest kliima päästmise vankri ette.

Earth Fund, mille asutaja ja nõukogu tegevesimees on Bezos, kuulutas 16. aprillil välja kaks programmi AI for Climate ja Nature Grand Challenge (Tehisaru kliima heaks ja Looduse suur väljakutse), millele kokku antakse 100 miljonit dollarit, vahendab Breitbart.

AI for Climate programmis otsitakse ettepanekuid, kuidas tehisaru saaks aidata lahendada kurjemat sorti keskkonnamuresid. Grand Challenge'i programm üritab uuenduslike lahenduse leidmise eesmärgil viia kokku keskkonnaorganisatsioonid ja kunstteadvuse arendajad.

"Kas kaasaegne tehisteadvus suudab seista vastu kliimamuutustele ja kui see seda oskab, siis kuidas? See on küsimus, millele me loodame leida vastuse. Kui me viime kokku erinevate valdkondade säravad mõistused, siis võime me leida uued viisid edasiliikumiseks," rääkis Bezos programmi tutvustaval pressikonverentsil.

Raha jagatakse kahes järgus. Esimeses voorus seatakse esikohale kolm võtmetähtsusega valdkonda: jätkusuutlikud valgud, elurikkuse säilitamine ja elektrivõrgu optimeerimine. Välja antakse kuni kolmkümmend seemne-toetust, mille saajad tehakse teatavaks septembris toimuval Climate Week NYC-il (New York City kliimanädal). Toetuse saajad saavad järgnevalt taotleda kuni kaks miljonit dollarit projekti elluviimiseks. Earth Fund panustab vajadusel mentorite ja vajaliku taristuga. 

Bezos on lubanud Earth Fundi kaudu panustada kliimamuutuste pidurdamiseks kokku kümme miljardit dollarit. 2020. aasta novembris andis ta 16 organisatsioonile kokku 791 miljonit dollarit, mis teeb temast maailma suurima kliimaaktivismi toetaja.

Tehisaru käitamine nõuab tohutus koguses elektrit ja suured arendajad, nagu näiteks Microsoft, mõtlevad oma tuumajaamade ehitamise peale.

Toimetas Karol Kallas