"Harry Potteri" autor JK Rowling. Foto: Scanpix

Tuntud kirjanik, "Harry Potteri" autor JK Rowling on kriitiline Šoti politsei uue lähenemise suhtes registreerida kurjategija sooline identiteet vägistaja enda ütluse alusel, vahendab ERR.

Šotimaa politsei teatas The Timesi sõnul, et registreerib mehe sootunnustega vägistaja naisena, kui teo toimepanija isik väidab, et ta on naissoost, olenemata sellest, kas ta on seaduslikult sugu vahetanud.

Rowling kirjutas sotsiaalmeedias: "Sõda on rahu. Vabadus on orjus. Rumalus on tugevus. Peenisega vägistaja on naine."

Rowling viitas George Orwelli teosele "1984", mis kirjeldab karmi diktaktuuri, kus kodanikke sunnitakse uskuma tegelikkusega vastuolus olevaid ideid, et piirata inimeste vaba mõtlemist ja eneseväljendust.

Kirjanik on viimastel aastatel teravalt kritiseerinud poliitikat, mis võimaldab inimestel ise oma sugu "tuvastada". Oma sõnavõttude eest on ta langenud sageli avaliku kriitika alla.

Šoti politsei uut lähenemist kritiseerib ka Šoti poliitik Kenny MacAskill, kes sõnab, et "olen näinud 20 aastat juristina mõningaid juriidilisi absurdsusi, kuid see ületab kõike. See on füüsiliselt võimatu ja pole kooskõlas terve mõistusega."

Toimetas René Allik