Maailmakuulus Kanada psühholoog Jordan B Peterson esines 19. veebruaril sotsiaalmeedias avaldusega, et mitte keegi ei tohi usaldada inimesi, kes kasutavad oma kõnepruugis sõna "väärteave".
Petersoni postitus kõlab:
"Ära usu mitte kedagi, kes kasutab sõnu "[tahtlikult levitatav] valeinfo(rmatsioon)" ja "[tahtmatult levitatav] väärteave".
Nende sõnade kasutajad mõtlevad [nende sõnadega] "arvamusi, mis käivad minu omade vastu ja mida mina peaksin nendel lubama lämmatada"."
Twitteri omanik Elon Musk kommenteeris Petersoni postitust:
"[Selliseid inimesi ei tohi usaldada] eriti siis kui nad väidavad ennast olevat eksperdid mõlemas vallas. Sellised seisukohad paljastavad nad raudkindlalt."
"Mitte keegi ei ole "nii" tark."
Dilberti koomiksi autor ja tuntud konservatiivne ühiskonnakriitik Scott Adams leidis samas:
"Mitte keegi ei ole nii tark, kuid mõnel meist on olemas õiged anded, et juhustest üle olla [sellega suuremal osal juhtudest hakkama saada]."
"Näiteks treenitakse FBI agente tuvastama valesid, nagu seda olen mina. Ma eeldan, et Elon Musk suudab näha valesid energeetika valdkonnas. Majandusteadlane saab aru ärivaldkonna valedest ja Dilberti looja suudab näha juhtkonna valesid (nagu näiteks UFO ilmaõhupallid) jne. Insenerid samamoodi."
Valetamine ja "väärteave" ei ole viimase stratkomis kasutatavas mõistes samad asjad. Valetamine on näiteks väide, et elektrit kannavad edasi "elektrimolekulid".
"Väärteabe" silt on samas mingite inimeste seisukoht, et teatud teave on üldsusele mingil põhjusel kahjulik ja selle levikut peab piirama. "Väärteave" on teatud ringkondades, sealhulgas Eestis, tänaseni näiteks teaduslik fakt, et Covid-19 süstid põhjustavad raskeid kõrvalnähte.
"Valeinfo(rmatsioon)" ja "väärteave" on teisendsõnad.
Toimetas Karol Kallas