Ametist lahkuv Ungari justiitsminister Judit Varga leiab, et miljardäridest "heategijate" raha otsas õilmitseval MTÜ-tööstusel on Brüsselis liiga suur mõjuvõim, see ei esinda ühiskonda ja selle tiibu tuleb oluliselt kärpida.
"Brüsselis on demokraatia ära varastatud ja Euroopa Liitu juhivad vabaühendused. Suured rahvusvaheliselt rahastatud vabaühendused hoiavad poliitikuid pantvangis. Samuti kui vaadata meediategelasi või MTÜlasi, siis need on ühed ja samad inimesed," vahendab Hungary Today Varga intervjuud väljaandele Demokrata.
Varga sõnul tuleb sellisest olukorrast Euroopas vabaneda. "Ungarlaste julgus on nende [vabaühenduste] paljastamise juures abiks. Ütleme, et sa oled MTÜ, sinu käsutada on kõvasti raha ja sul on suur mõju meedias. Sa maksad Euroopa Parlamendi saadikutele, et nad postitaksid sinu sõnumeid sotsiaalmeediasse. Sedasi on võimalik luua teatud liiki illusioon, kuid see ei tee sellest tõde."
Võitlus vabaühendustega on eriti oluline tulevikus ja MTÜ-de maailm tuleb justiitsministri sõnul paljastada. Kui keegi ütleb, et ta on vabakondlane, ei tähenda see automaatselt, et nad esindavad ühiskonda. Vastavalt demokraatia ja õigusriigi reeglitele esindavad ühiskonda poliitiliselt need, kes kandideerivad valimistel vastavalt parteidele kehtestatud seadustele ja kes võimule saamiseks peavad koguma mingi osa rahva toetuse.
Ühiskonda esindavad need, kes täidavad läbipaistvuse ja parteide rahastamise eeskirju ning kelle hääl ei kõla kaugele ainult selle pärast, et Avatud Ühiskonna Sihtasutused annavad neile kogu aeg palju raha.
Varga lahkub peatselt justiitsministri ametist ja hakkab vedama Ungari valitsusparteide Europarlamendi valimiste kampaaniat. Küsimusele, mida ta arvab, milline saab olema järgmise aasta suvel valitava Euroopa Parlamendi koosseis, vastas minister: "Kindel on see, vaadates nii teisi Euroopa Liidu liikmesriike või Ungarit, siis uues parlamendis on rohkem konservatiivseid-iseseisvusmeelseid saadikuid."
See ei pruugi küll tähendada absoluutset enamust. Uues Europarlamendis võib olla palju saadikuid, kes kuuluvad konservatiivsesse-iseseisvusmeelsesse poliitilisse spektrisse, kuid kes ei kuulu suurematesse poliitperekondadesse. Varga sõnul on näha, et valijad ei toeta enam nii palju vasakpoolseid või liberaalsetest populistidest poliitikuid, kuna nad ei paku vastuseid küsimustele, mis valmistavad muret "vaikivale enamusele". Küsimustele, nagu sisseränne, sooideoloogia ja muud olulised sotsiaalsed teemad.
Varga rõhutas: "Ungaris on olukord erinev. Fidesz-KDNP koalitsioonil on vastused kõige põletavamatele küsimustele, mis on olulised suuremale osale ühiskonnast ja mis ületavad parteide piire. Selleks on kodumaa, rahvus, perepoliitika, laste kaitsmine, sisseränne ja nii edasi."
Samal ajal ei saa Brüsselis võimutsev MTÜ-tööstus aru reaalsusest, mida Euroopa endast päriselt kujutab. Ühelt poolt surutakse läbi sisserändepakti koos selle kvootide, sisserändajate getode, riikide, kes ei ole nõus massisisserändega, karistamise mehhanismidega jne. Samal ajal on Prantsusmaal juba näha, et kurjakuulutavad ennustused [massisisserände tagajärgede kohta] on tõeks saamas.
Toimetas Karol Kallas