Saksamaa kantsler Angela Merkel avaldust tegemas pärast Euroopa Liidu tippkohtumise esimest päeva 15. detsembril 2017. Foto: Scanpix

Saksamaa ei aktsepteeri "valikulist solidaarsust", ütles Saksamaa juht Angela Merkel pärast Euroopa Liidu ülemkogu raames toimunud liidrite tulemusteta jäänud arutelu. Kantsler pidas silmas mõnede Ida-Euroopa riikide soovimatust "pagulasi" kvoodi alusel vastu võtta.

"Ma leian, et Euroopa liikmesriikide seas ei saa olla valikulist solidaarsust. Praegune Dublini süsteem ei toimi üldse, just sellepärast me vajamegi sisemist solidaarsust," kõneles Merkel.

Enne tippkohtumise algust lubasid "mässuliste" Visegrádi riikide liidrid eraldada 36 miljonit eurot Euroopa välispiiride tugevdamiseks. Selles sammus võib näha püüdu näidata üles solidaarsust ja anda oma panus rändekriisi lahendamisse.

Kuid mõnede Lääne-Euroopa riikide juhid teatasid seepeale, et rahaga ei saa end vabaks osta migrantide ja põgenike vastuvõtmisest.

"See, mida (Ungari peaminister Viktor) Orbán teeb, on häbiväärne," teatas Hollandi peaminister Mark Rutte, lisades, et nii saaks iga liikmesriik "osta" endale Euroopa Liidust vaid seda, mis on talle meelepärane.

Rutte väljendas ka muret ülemkogu eesistuja Donald Tuski valitud "konsensusliku lähenemise" pärast, leides, et küsimus tuleks lahendada hääletusega.

See aga tähendaks tõrksate riikide vähemusse jäämist ja kohustust leppida enamuse otsusega.