Valik Rootsi lehti 2014. aasta 15. septembril praegust peaministrit tervitamas. Foto: Scanpix

Rootsi meediaorganisatsioonid on tõotanud teha toimetajate tasemel koostööd tänavu toimuvate üldvalimiste eel, et ühiselt võidelda "võltsuudiste" ja väärinfo vastu.

Medievärldeni teatel on koostööprojekti kaasatud juba Dagens Nyheter ja Svenska Dagbladet, aga ka riigitelevisioon SVT ja Sveriges Radio, vahendab Breitbart.

Svenska Dagbladeti toimetuse juhi Maria Rimpi väitel saadi inspiratsiooni sarnastest projektidest teistes Euroopa riikides.

"On mitmeid edukaid näiteid sellest, kuidas toimetajad erinevates Euroopa osades faktikontrolli vallas koostööd tegid," ütles Rimpi. "Seetõttu hakkasid juhtgrupi liikmed, kes üksteisesse väga usuvad, arutama, kuidas me saaksime ka Rootsis midagi sellesarnast teha."

Ta selgitas, et "me oleme näinud, kuidas väärad väited ja nii-öelda uudised on teistes maades laialdaselt levinud ja valimisi mõjutanud," jätkas Rimpi ja kinnitas, et koos saab teha ära suure töö ja tagada, et "valijad saaksid ligipääsu õigele informatsioonile."

Projekti finantseerivad väidetavalt toimetused ise, kuid tehnilises osas on rahaline abi tulnud riiklikult uurimis- ja arengufondilt Vinnova.

Mäletatavasti teatas Rootsi valitsus juba läinud aasta oktoobris, et eraldab Vinnova kaudu peavoolumeediale 13,5 miljonit krooni "võltsuudistega" võitlemiseks enne tuleval aastal toimuvaid üldvalimisi.

Nagu väitis tookord Vinnova, võib projekt osutuda eelseisvate valimiste puhul "otsustavaks."

Rootsi meedia on otsustanud anda oma panuse võltsuudistega võitlemisse ka Euroopa tasandil ning läkitanud SVT tegevjuhi Hanna Stjärne esindama end Euroopa Komisjoni väärinfo paljastamise ja peatamise brigaadis.

Rootsi loob valimiste eel väärinfo vastu võitlemise ameti