Relv. Foto: Bigstockphoto.

Eesti demokraatia ja julgeoleku nimel oleks aeg Eesti Päevaleht hingusele saata. Küüniliselt valetav propagandaväljaanne, millel ei ole tõetaotlusest lähtuva ajakirjandusega mitte midagi pistmist, ei tohi end reklaamida tõsiseltvõetava ajakirjandusena. Parim viis Päevalehel kruvid kinni keerata, on loobuda kõikide Ekspress Grupi väljaannete – Eesti Ekspress, Maaleht, Eesti Päevaleht, Delfi – tellimisest ja tarbimisest, tõdeb Objektiivi toimetus juhtkirjas. 

Ühes kõigi aegade humoorikamas juhtkirjas (30.11.2016) anub Eesti Päevaleht kõigepühama demokraatia nimel lugejatelt usku oma artiklite tõesusesse: “Traditsiooniline kvaliteetmeedia teeb […] infot kajastades taustakontrolli ja selle filtrist nõrkadel jalgadel seisvad väited kergesti läbi ei pääse. Hoopis teine on lugu n-ö alternatiivse meediaga, eriti kui nende kajastus leiab võimendust sotsiaalmeedias. Kahtluseuss pannakse idanema.”

Üksnes sellest jutust piisab, et paisata Päevaleht mitte lihtsalt tavaliste luiskajate, vaid küüniliste valetajate kilda, kellel kogu madaluse juures jätkub veel jultumust ette manada õilis ilme. Nõnda kirjeldab ka petis pensionärile uut püramiidiskeemi, hirmutab naabritega ja üritab samal ajal ahjuküttega korterit ja porgandimaad enda valdusesse saada.

Eesti Päevaleht artikkel “SAPTK saab raha Poola ultrakristlastelt, kellest kirik ei taha kuuldagi“ on hea näide ajakirjanduse vormi võtnud laimukampaaniast, kus absurdsed väited ja pooltõed marsivad ühte sammu otseste valedega.

Kust tuleb konservatiivide raha, küsib Päevaleht, pidades silmas Siihtasutust Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks. Vastus on SAPTK kõikidele kättesaadavas majandusaasta aruandes olnud juba mitu kuud kirjas. Eraldi real seisavad tervikuna tavaliste inimeste annetused, Aadu Luukase missioonipreemia ja Piotr Skarga sihtasutuse toetus Objektiivi kampaaniale, mis moodustas SAPTK kogu eelmise majandusaasta sissetulekutest vähem kui 5%.

Päevaleht pasundab aga toonil nagu oleks SAPTK saanud eelmisel majandusaastal suurema osa oma tegevuskuludest Poola Piotr Skarga sihtasutuselt ehk „ultrakristlastelt“, keda Poola liberaalid olla nimetanud suisa „kurikuulsaks, paremäärmuslikuks, ultrakonservatiivseks ja venemeelseks“.

Kõik eelnevad epiteedid on parimal juhul valed, halvimal juhul küünilised valed. Nimetada aga Piotr Skarga sihtasutust venemeelseks klassifitseerub umbes sama jämeda veana kui kirjutada tõsimeeli, kuidas Donald Trump kandideeris demokraatide ja mitte republikaanide ridades. Ühesõnaga, selleks tuleb üles näidata fenomenaalset andetust ja debiilsuseni küündivat faktipimedust, või siis lihtsalt valetada – küüniliselt, eesmärgiga kahjustada vahendeid valimata kõne all olevate juriidiliste ja füüsiliste isikute mainet.

Kes vähegi teab, kui kriitilises ja suisa ründavas toonis kirjutab Piotr Skarga sihtasutuse poolt välja antav ajakiri Polonia Christiana Venemaast, hakkaks selliste süüdistuste peale homeeriliselt naerma. Et kellelgi aga tuleks üleüldse pähe otsida Poola patriootlik-konservatiivsete jõudude seast venemeelset liikumist, selleks läheb vaja juba kliinilist Poola ja Euroopa lähiajaloo mittemõistmist – või küünilist valetajat.

Kui Eesti Päevaleht oleks lihtsalt ebaprofessionaalne ja rumal väljaanne, soovitaksime neil meelt parandada ja nende enda juhtkirja maksiimi kuulda võtta: „[…] kontrolligem infot teistest allikatest, nõudkem lisateavet, asetagem infokillud konteksti. Ja kui peaksime sellega hätta jääma, pöörakem pilk traditsioonilise ajakirjanduse poole, kus selline analüüs on enamasti juba ära tehtud. Tehkem seda mitte ainult enda, vaid ka Eesti demokraatia ja julgeoleku nimel.“

Ent liig on liig. Valed vene sidemete kohta, valed, kuidas SAPTK istub samas paadis Malofejevi ja Jakuniniga, kuidas Piotor Skarga sihtasutus on venemeelne – valed, valed valed. Aitab. Eesti demokraatia ja julgeoleku nimel tuleks seaduse raames teha kõik endast sõltuv, et Eesti Päevaleht hingusele saata.

Küüniliselt valetav propagandaväljaanne, millel ei ole tõetaotlusest lähtuva ajakirjandusega mitte midagi pistmist, ei tohi end reklaamida tõsiseltvõetava ajakirjandusena. Parim viis Päevalehel kruvid kinni keerata on loobuda kõikide Ekspress Grupi väljaannete (Eesti Ekspress, Maaleht, Eesti Päevaleht, Delfi) tellimisest ja tarbimisest.