Täna õhtul umbes kaheksa paiku süttis Pariisis põlema ikooniline Jumalaema kirik. Tulekahju põhjus pole hetkel veel teada, kuid kahtlustatakse, et see võis saada alguse renoveerimistööde tõttu, vahendab BBC.
Kuigi käimas on suur tuletõrjeoperatsioon leekide kustutamiseks ja kiriku päästmiseks, ei ole suudetud veel tulekahjule lõppu teha. Kahjuks on tule roaks langenud ka üks kiriku kesksetest tornidest, mis tulekahjustustele vastu ei pidanud ning kokku varises.
Katedraali pressiesindaja sõnul on kogu pealisstruktuur leekides. "Sellest ei jää midagi järele," väitis ta. "Saab näha, kas võlvkatus, mis katedraali kaitseb, saab samuti kahjustada või mitte."
Kiriku ehitamist alustati 12. sajandi alguses ning seda ehitati ligikaudu kaks sajandit. Jumalaema kirikus on toimunud ka arvukalt olulisi sündmusi, näiteks tõi 1239. aastal Püha Louis kirikusse Kristuse okaskrooni, 1430. aastal krooniti seal Henri VI Prantsusmaa kuningaks ning aastal 1804 kroonis seal Napoleon ennast prantslaste keisriks ja oma abikaasa Joséphine'i keisrinnaks. Tänapäeval on kirikut külastanud ligikaudu 12 miljonit inimest aastas.
Tulekahju tõttu on Prantsusmaa president Emmanuel Macron tühistanud ka oma tänaseks kavandatud pöördumise prantsuse rahva poole. Kiriku juurde suunduv Macron ütles, et ta on mõtetes kõikide katoliiklaste ja kõikide prantslastega: "Nagu kõigil minu kaasmaalastel on ka minul täna kurb näha seda osa meist põlemas."
Eriti traagiliseks muudab tulekahju aga selle puhkemine vaiksel nädalal vahetult enne ülestõusmispühi, mis on jõulude kõrval kirikukalendri suurimaks pühaks.
Õnneks ei ole aga teada ühestki hukkunust ega vigastatust ning praeguseks on väidetavalt ka kõik kustutustöödega mitte seotud isikud Cité saarelt evakueeritud. Siiski saabus pärast südaööd teade, et üks tuletõrjuja on saanud kustutustööde käigus tõsiseid vigastusi. Hetkeseisuga on teadaolevalt tegemist õnneks ainsa kannatanuga.
Nüüdseks on Pariisi Jumalaema kiriku tragöödiaga seoses sõna võtnud ka Vatikan:
"Püha Tool, nähes seda uskumatult kurba uudist sellest kohutavast tulekahjust, mis hävitas Notre-Dame'i katedraali, kristluse sümboli Prantsusmaal ja kogu maailmas, väljendab oma lähedust katoliiklastele Prantsusmaal ja Pariisi elanikkonnale. Me palvetame tuletõrjujate ja kõigi eest, kes teevad kõik endast oleneva selle dramaatilise olukorra lahendamiseks."
Kirikikut ei pruugi õnnestuda päästa
Pariisi tuletõrjeameti vanemametniku Jean-Claude Gallet'i sõnul ei pruugi Pariisi tuletõrjel õnnestuda katedraalipõlengut peatada, vahendab Postimees.
"Pole kindel, kas me suudame peatada leekide liikumist põhjapoolsesse kellatorni. Kui see kokku variseb, siis on kahjude ulatust võimatu isegi ette kujutada," selgitas Gallet.
Ka assesiseminister Laurent Nunez'i hinnangul ei ole ajaloolise monumendi päästmine enam kindel. Kuigi põlengu kustutamisega tegeleb rohkem kui 400 tuletõrjujat on juba üks torn kokku varisenud, puitkonstruktsioonide leekidest haaratud ning kardetakse, et alla võib kukkuda ka Jumalaema kiriku suur kell.
BBC andmetel on aga vähemalt suudetud reliikviad ja suur osa kunstiteostest päästa, kuigi hetkel veel üksikasjalik teave konkreetsete teoste ja artefaktide kohta puudub. Pärast südaööd laekus aga teave, et Jumalaema kiriku rektori Patrick Jacquin'i sõnul on päästetud reliikviate hulgas vähemalt oksakroon ja Louis IX Püha tuunika.
Twitterisse on ilmunud ka üks droonifoto, millelt on võimalik kirikupõlengut ülalt vaadata:
— Alexandre Fremont (@alex_fremont) April 15, 2019
Positiivsed arengud: kiriku põhistruktuur suudeti siiski täielikust hävingust päästa
Ühe Prantsuse tuletõrjemeeskonna ametniku sõnul on neil nüüd võimalik öelda, et "Jumalaema kiriku struktuur on nüüdseks täielikust hävingust päästetud."
"Me usume nüüd, et Jumalaema kiriku kaks torni on päästetud," kinnitas ka Pariisi tuletõrjeülem Gallet reporteritele koha peal. "Meie hinnangul on nüüd Jumalaema kiriku põhistruktuur päästetud ja säilitatud."
Ka asesiseminister Nunez andis teada, et põlengu intensiivsus on vähenenud ning hoone struktuur on päästetud, sealhulgas ka põhjapoolne torn.
President Macroni sõnul oli põleng küll kohutav tragöödia, kuid õnneks suudeti kõige halvem ära hoida. Ühtlasi lubas ta algatada rahakogumiskampaania katetraali renoveerimiseks. "See on meie ajalugu ning see põleb [kuid] me ehitame Jumalaema kiriku uuesti üles," kinnitas Macron. "Notre Dame on meie lugu, meie kirjandus, meie elu epitsenter, see on nullpunkt, kust arvutatakse vahemaad teistesse linnadesse, seda on kirjeldatud nii paljudes raamatutes ja kujutatud maalidel."
Ühtlasi tänas Macron kogu rahva nimel neid enam kui 500 tuletõrjujat, kes täna leekide vastu võitlesid ning kes seda tööd ka veel mitmel järgmisel päeval jätkavad.
Luksuskaupade äris tegutsev Prantsuse miljardär François-Henri Pinault on juba lubanud, et annetab tules raskelt kannatada saanud Jumalaema kiriku taastamiseks 100 miljonit eurot. Pinault'ile kuuluvad sellised tuntud kaubamärgid nagu Gucci, Bottega Veneta, Balenciaga ja Alexander McQueen ning samuti Christie'se oksjonimaja.
Nüüdseks on teatanud 200 miljoni euro annetamisest Prantsusmaa sümboli taastamiseks ka LVMH juhatuse esimees Bernard Arnault.
Ajaloolise pühakoja ja arhitektuurilise meistriteose ning selles hoiul oleva hinnalise kunstikollektsiooni päästmise kajastust on võimalik alljärgnevalt järelvaadata:
Toimetas Martin Vaher