Korruptsiooni vastu protestivad inimesed tervitasid eile euroametnikke kandes (vasakult) Saksa kantsleri kohusetäitja Angela Merkeli, Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri, Bulgaaria peaministri Bojko Borissovi ja Bulgaaria eesistumise ministri Liljana Pavlova maske. Foto: Scanpix

Bulgaaria eesistumise alguse puhul protestidesse mattunud Sofias viibinud Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker nõudis eile sealsetelt elanikelt, et nood oleksid talle tänulikud, et ta nad Euroopa Liitu lubas.

Vihased demonstrandid põletasid pealinna tänavail Euroopa Liidu lippe ja süüdistasid Brüsselit oma kodumaa ignoreerimises.

Expressi andmetel ei pidanud Juncker end ümbritsevaid pingeid paljuks ning selgitas kuulajaile, et nood peaksid tänama teda selle eest, et ta otsustas lubada neil liidu liikmeks saada.

Ta ütles: “Isiklikult tunnen ma end väikese osana Bulgaaria märkimisväärsest Euroopa Liidu teekonnast – juba sellest päevast peale, kui ma aastal 2005 liitumislepingule alla kirjutasin, olles Luksemburgi peaminister ja Euroopa Liidu eesistuja.”

Ta toonitas: “Te peate teadma: oleksin ma keeldunud alla kirjutamast, siis te ei oleks liige. Nii et olge tänulikud.”

Ta selgitas: “Ma olin heas tujus, optimistlikus tujus, tulevikule suunatud tujus, sest olles [pikki] aastaid Luksemburgi peaminister ja rahandusminister, imetlesin ma Bulgaaria ühiskonna sooritusi (ingl. k. performances), eriti Bulgaaria ühiskonna tagasihoidliku osa sooritusi.”