Eesti peaminister Jüri Ratas pressikonverentsil Stenbocki majas, 7. märtsil 2019 Tallinnas. Foto: Scanpix

Eesti Vabariigi peaminister Jüri Ratas teatas 27. detsembri õhtul näidatud telekanali ETV+ aastalõpuintervjuus, et ta ei kavatse osaleda 24. veebruaril toimuval president Kersti Kaljulaiu vastuvõtul.

"24. veebruaril ma võtan kindlasti osa üritustest Vabaduse väljakul, paraadist ja muust. Kui teid huvitab, kas ma kavatsen osaleda presidendi pidulikul vastuvõtul, siis võin öelda, et juba teatasin presidendile, et mind kahjuks pole Eestis, kuna koolivaheaega tahaks veeta oma perega," rääkis Ratas telekanali ETV+ intervjuus Eesti rahvusringhäälingu ajakirjanik Nikolai Loštšinile.

Kui Loštšin uuris, kas ehk on peaministri ja Kaljulaiu vahelt jooksnud läbi must kass, kuna ta nimetas 16. detsembril Postimehele antud intervjuus tänast Eesti Vabariigi valitsust ohuks Eesti julgeolekule, siis leidis Ratas:

"Riiklikku julgeolekut ja põhiseaduslikku korda Eestis ei ohusta miski. See valitsus tugevdab nende [julgeoleku ja põhiseadusliku korra] alust, mitte ei nõrgesta. Mul on väga kahju, et Eesti presidendil on kujunenud selline arvamus, aga see on tema õigus. Isiklikult ei arva, et Stenbocki maja ja Kadrioru vahelt oleks must kass läbi jooksnud. On väga tähtis pidada dialoogi ja ma austan meie riigi presidenti."

Kuid hoolimata peaministri selgitustest põhjustas tema Viljandis toimuvalt Kaljulaiu vastuvõtult puudumise otsus ohtralt nii poolt- kui hukkamõistu.

Ühe endise olulise riigiettevõtte endine juht ja tuntud äriinimene leiab sotsiaalvõrgustikus Facebook Ratase otsust kommenteerides: "Arvan samuti, et pere on olulisem, nüüd võiks vallanduda selle otsuse lumepalliefekt."

Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik Toomas Sildam, kes kaitses kunagi pressinõunikuna lõvina ühte eesti ajakirjanikke "tintlaks" sõimanud endist Kadrioru lossi administratiivhoone sotsiaaldemokraadist elanikku, kirjutab oma arvamusloos.

"Inimlikult võib Ratasest aru saada, et ta ei taha osaleda Kaljulaidi üritustel. Täpselt nii nagu valimised võitnud, aga ometi opositsiooni jäänud Reformierakonna endised peaministrid Siim Kallas, Andrus Ansip ja Taavi Rõivas jätsid märgilise sammuna minemata Ratase pakutud endiste valitsusjuhtide pidulikule lõunasöögile. Või täpselt nii nagu president Kaljulaid pole seekord andnud aastalõpu lõuna- või õhtusööki Vabariigi Valitsusele, mis on president Lennart Meri aegadest alguse saanud Kadrioru traditsioon. Aga, 24. veebruar on eriline päev. See ei ole presidendi sünnipäev, kuhu võib minna või minemata jätta, oleneb tujust. 24. veebruar on Eesti Vabariigi sünnipäev ja Jüri Ratas on selle vabariigi peaminister," arvas Sildam.

Avalikkuse ees võttis Ratase perega koos veedetava aja küsimuses sõna ka endine peaminister Taavi Rõivas.

"Kas teadlikult või kogemata asetab Ratas end sellega ühte ritta Edgar Savisaare ja Mart Helmega. Ka nemad on oma kibestunud suhtumist ametisolevasse presidenti just sellisel dramaatilisel moel väljendanud. 24. veebruar on Eesti sünnipäev ning seni olnud iga valitsusjuhi kalendris aasta olulisim kuupäev," vahendab Rõivase sõnu ERR.

Teravat kriitikat Ratase otsuse suhtes väljendas ka mitmeid ministriameteid pidanud Jürgen Ligigi.

"Vabariigi aastapäeval ei ole peaminister vaba, tal on töö. Iseasi, kui ta on oma riigiga opositsioonis. Savisaar oli. Helmed on. Ratas nimetas enda eeskujuks Savisaart viimati küll vist 2016., aga jäljendama on ta teda jäänud. Viimasel ajal nimetab ta eeskujuks Rüütlit, aga teda järele teeb ainult mõne maneeri poolest. Rüütel on aastapäeval kohal ja Rüütli ajal olid peaministrid. Ratas teeb nüüd ajalugu, sellist asja pole varem olnud, aga ei tohiks olla. Ega tohiks olla peaministrit, kes ajalukku jõuab ainult poole valimistega," kirjutab Ligi Facebookis.

Ratasele pole see esimene kord, kui ta ei lähe Kaljulaiu korraldatud riiklikule vastuvõtule.

Möödunud augustis tekkis rahandusminister Martin Helme ja Politsei ning Piirivalveameti juhi Elmar Vaheri vahel konflikt, mille peale esimene üritas teist uusi väljakutseid otsima saata. Selle peale kutsus Kaljulaid Ratase 19. augustil Kadriorgu Helme küsimust arutama. Peale kohtumist teatas endine Euroopa Kontrollikoja Eesti esindaja, et tema arust ei sobi Martin Helme ministriks. 20. augustil jättis Ratas Kadrioru lossi Roosiaias toimunud Kaljulaidi taasiseseisvumispäeva vastuvõtule minemata, peljates mõnedel andmetel, et kunagine peaminister Mart Laari majandusnõunik hakkab talle lavalt moraali lugema.

Kaljulaiu Eesti Vabariigi tähtsündmuste vastuvõttudel ei ole osalenud ka EKRE ministrid Mart ja Martin Helme.

Toimetas Karol Kallas