Tartu Ülikooli emeriitprofessor Jüri Saar võrdleb ERRis avaldatud arvamusloos koroonakriisi Teise Maailmasõjaga ja leiab, et halbadel aegadel ei ole sõnavabadus piiramatu ning koroonapandeemia suhtes ametlikust infost erinevat arvamust levitavad inimesed, nagu ühe konkreetse raamatu väljaandjad, peaks kohtu alla andma. Samuti on Saare sõnul meeleavaldustel provokaatorid kutsunud üles võimu jõuga üle võtma ja kriitikat jõustruktuuride tegevuse suhtes peab ta ebakohaseks.
Saar märgib, et Teise Maailmasõja ajal võisid patsifistid Ühendkuningriigis küll sõjaväeteenistusest kõrvale jääda, kuid sõjavastase propaganda eest ähvardas neid poomissurm. Saar võrdleb säärast sõjaolukorda sellega, kui nüüd avaldatakse mh raamatuid, mis on koroonakriisi suhtes skeptilised. Hiljuti kirjutas ühe säärase teose kohta artikli ka Delfi Ärilehe ajakirjanik Ekvard Joakit, kes uuris, miks riik või raamatupoed seda müügilt ei korja.
Saare hinnangul tuleb leida viis sääraste teoste leviku tõkestamiseks. Näiteks võiks tema hinnangul nende väljaandjaid ja reklaamijaid hageda inimesed, kes on koroonaviirust raskelt põdenud või kaotanud lähedasi. Samuti tuleb Saare hinnangul aktiivselt edasi minna vihakõne kriminaliseerimisega.
Veel leiab Saar artiklis muuhulgas, et on alusetu kahelda selles, kas Eesti jõustruktuurid on Toompea meeleavaldustel käitunud professionaalselt. Saare sõnul on provokaatorid kutsunud üles ka võimu jõuga üle võtma. Samuti vihjab Saar sellele, et koroonakriisi nn ära kasutavad poliitilised jõud ja isikud tuleks mingil moel vastutusele võtta. Lisaks peab Saar absurdseks euroskeptikute õigust Euroopa Parlamendis oma vaateid esitada ja kriisi tingimustes tuleks sellele õigusele tema hinnangul vaadata "hoopis tõsisema pilguga".
Täismahus saab Saare arvamusi lugeda ERRist.
Toimetas Jaanus Vogelberg