Pfizer/Biontechi koroonavaktsiin Foto: Scanpix

Kuna sõlmitud lepingute kohaselt on Rootsi kohustatud ostma ka uuemaid vaktsiine, mille järele nõudlust ei ole, on tekkinud puudus vajalikest laopindadest.

Rootsis on lõppenud vabad sobivate külmutusseadmetega pinnad, kus kuhjuvaid vaktsiine hoida, kirjutab Breitbart. Probleemi lahendamiseks on hakatud rentima laopinda Saksamaal ravimikompanii Pfizer ladudes. 

Rootsi on üks paljudest Euroopa Liidu maadest, mis sõlmis lepingu Pfizeriga vaktsiinide ostuks. Väga vähese nõudluse tõttu aga jäävad vaktsiinid seisma, edastas Rootsi raadio.

„Meile on veel vaktsiinitarneid tulemas, aga puudu on laopindadest," sõnas Rootsi sotsiaalminister Jakob Forssmed. „Sel viisil [hoides vaktsiine Pfizeri laos] vähendame me riski, et peame vaktsiine ära viskama."

„2022. aastaks sõlmitud [vaktsiiniostu] leping on liiga suur," tõdes allikas Financial Times'ile ja lisas, et „vaktsineerimine ei ole nii arvukas kui see oli 2021. See on põhjus, miks liikmesriigid küsivad tarne ajatamist."

Rootsi on muuhulgas lõpetanud vaktsiinide manustamise noortele vanuses 12-17 eluaastat, kuna selles vanuses lapsed kannatavad väga harva koroonaviiruse tõsisemate juhtude all, lisaks on vaktsiinid seotud olulise tervisekahjustuse riskiga. 

Rootsi naaber Taani, kes ühena esimestest kuulutas pandeemia lõppenuks ja kategoriseeris koroonaviiruse gripilaadseks nakkuseks, on samuti ülemääraste vaktsiinidega hädas ja on sel aastal hävitanud juba 1,1 miljonit järelejäänud vaktsiinidoosi. 

Toimetas René Allik