Düsseldorfi rongijaama vaktsineerimispunktis ootavad inimesed vaktsiinisüsti. Foto: Scanpix

Meediakanal FOCUS juhib tähelepanu sellele, et ka Saksamaad ähvardab üleüldine vaktsineerimiskohustus, millele osutavad poliitikute sõnad.

Saksamaal räägitakse üha valjemalt üleüldise vaktsineerimiskohustuse võimalikust kehtestamisest. Nii Bayeri ministerpresident Markus Söder kui ka Baden-Württembergi ministerpresident Winfried Kretschmann kirjutavad ajalehes "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ilmunud ühises artiklis pealkirjaga "Vaktsineerimiskohustus kaitseb vabadust", et "üldine vaktsineerimiskohustus ei ole põhiseaduse riive, see on pigem eeldus selleks, et vabadused tagasi võita."

Ühtlasi lisavad autorid, et üleüldine vaktsineerimiskohustus on parim ja kiireim tee kriisist väljumiseks.

FOCUS'e toimetaja Benjamin Hirsch esitab artikli lõpus tõsise küsimuse, mis on kogu vaktsineerimiskohustuse debati keskmes: mis kaalub rohkem, kas rahva tervisekaitse või kehalise puutumatuse individuaalne põhiõigus?

Artikli autor küsib artiklis arvamust Saksa kaitsejõudude akadeemia põhiseaduse eksperdilt Walther Michlilt, kes usub, et üldist vaktsineerimiskohustust on võimalik sätestada, tuues alternatiivina välja kas haiglate ülekoormuse või uued karmimad piirangud.

Ühtlasi on Michl seisukohal, et õiguslik olukord on sama dünaamiline nagu pandeemiagi. Seetõttu sõltuvat õiguslik hinnang üleüldisele vaktsineerimissunnile vastavalt sellele, kuidas pandeemia areneb. 

Toimetas René Allik