Poola peaminister Mateusz Morawiecki andis äsjases intervjuus mõista, et tervelt kaksteist riiki võivad liituda võitluseks Prantsusmaa ja Saksamaa agendaga Euroopat sügavamalt integreerida ja tsentraliseerida.

Saksamaa Marshalli Fondi Brüsseli foorumil kõnelenud Morawiecki pidi vastama küsimusele (videos alates 29. minutist), kas Brüsseli plaanid võivad euroskeptiliste erakondade võidukäigu valguses muutuda, vahendab Daily Express.

Täpsemalt taheti poolakalt teada, kas tema peas liigub "ideid Euroopa muutmisest, mis oleksid erinevad Prantsuse-Saksa mootorist, mis [korrutab, et] "rohkem integratsiooni, rohkem tsentraliseerimist, rohkem Euroopat"."

Morawiecki selgitas seepeale, et "rohkem Euroopat on pelgalt teatud ringkondades populaarne sõnakõlks.

Just täna kuulsin ma, et kaheksa maad Euroopa põhjaosas – need ei ole Visegrádi grupi riigid, vaid Baltimaad, taanlased, hollandlased ja nii edasi, nemad on nüüd Prantsuse-Saksa dimensiooni vastu."

Poola liider pidas silmas kaheksa põhjapoolsema Euroopa riigi raportit, milles hoiatatakse Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni ja Saksa kantsleri Angela Merkeli ambitsioonikate poliitiliste plaanide eest.

Nimelt kritiseerisid Taani, Eesti, Soome, Iirimaa, Läti, Leedu, Holland ja Rootsi karmilt Prantsuse-Saksa ettepanekuid eurotsooni sügavamaks integreerimiseks muuhulgas ühise eelarve ja rahandusministriga ning rõhutasid, et piirduma peaks plaanidega, mille osas riigid praegu kompromissideks valmis on.

Nagu nentis Soome rahandusminister Petteri Orpo, on ju tõesti "selliseid "tore oleks" reforme nagu ühine rahandusministeerium, kuid reaalseid probleeme need ei lahenda."

Lahendused "tulevad ainult pragmaatiliste sammude kaudu," ütles Orpo ning hoiatas, et "me ei peaks rakendama kvaasi-reforme, vaid olema ausad ja tunnistama, millised reformid päriselt lahendaksid probleemid, millega me silmitsi seisame."

Ühtlasi toetati põhjakaarest küll Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) laiendamist Euroopa Valuutafondiks (EMF), kuid oldi kategooriliselt vastu Euroopa Komisjoni ettepanekule anda selle ülevaataja roll Euroopa Parlamendile.

Plaanitavas fondis "peaks otsustetegemine jääma kindlalt liikmesriikide kätesse," seisis nende pressiteates.

Poola peaministri väitel vaatavad nimetatud kaheksa riiki Brüsselit samasuguse skeptitsismiga nagu Visegrád.

Lisaks Poolale kuuluvad Visegrádi koosseisu Ungari, Slovakkia ja Tšehhi.

Põhjamaadest, Iirimaast ja Hollandist koosnev nn Virmaliste (Northern Lights) rühmitus on tihtilugu Suurbritanniaga kampa löönud, et Euroopa Liidus domineerivatele Prantsusmaale ja Saksamaale vastu astuda.

Juba varsti pärast brittide ajaloolist otsust Euroopa Liidust lahkuda hakkasid "virmalised" väidetavalt Baltimaidki klubisse kutsuma.

Eestit kutsutakse uude klubisse