Eesti Rahva Muuseumi uus hoone. Foto: Margus Ansu, Postimees/Scanpix

EELK peapiiskop Urmas Viilma juhib sotsiaalmeedias tähelepanu ühele Eesti Rahva Muuseumi problemaatilisele eksponaadile – ekraanil kujutatud Maarja figuurile, mida saab n-ö jalahoobiga purustada. ERM-i esindaja Kaarel Tarand ei näe selles probleemi, vaid küsib vastu: "Kas usku ei tohi siis pilgata?"

Jalahoop Neitsi Maarja pihta

"Siiski häiris mind üks eksponaat. Tegemist on suure, peaaegu inimese kõrgusega läbipaistva ekraaniga, millel on kuvatud valgusjoontega Neitsi Maarja figuur. See figuur on seal püsivalt, kuni keegi lööb jalaga ettenähtud ja vastavalt märgistatud kohta ekraani all servas. Löögi tagajärjel lendab figuur kildudeks," kirjutas ERM-i avamispeol osalenud Urmas Viilma Facebookis.

Peapiiskop märgib, et kui eksponaadi autorid näevad selles figuuris lihtsalt üht kuju, mida lõhkudes meenutatakse reformatsiooniaegset pildirüüstet, siis usklike inimeste jaoks on selle figuuri puhul tegemist Neitsi Maarjat kujutava pildiga, mille lõhkumine jalalöögiga on vastuvõetamatu, riivab usulisi tundeid ning mõjub pilkena.

"Kui Neitsi Maarja kujutistega käiakse Eestis ümber just nõnda, kuidas siis suhtutakse Eestis teiste religioonide jaoks olulistesse ja pühadesse asjadesse?" küsis Viilma ja lisas, et ta kahtleb, kas kõnealune eksponaat sobib ERM-i püsiekspositsiooni, kuigi see võib olla tehniliselt huvitav või tänapäevane viis kujutada ajaloosündmusi.

ERM-i esindaja ei näe probleemi: meil on ilmalik riik, kas usku ei tohi pilgata?

Portaal Delfi vahendab, et küsimusele, kas selline eksponaat ei jäta muljet, nagu pilgatakse usku, vastas ERM-i avalike suhete juht Kaarel Tarand omakorda küsimusega: "Kas usku ei tohi siis pilgata?"

"Meil on ilmalik riik," jätkas Tarand. "Meil ei ole riigikirikut ja riigiasutused on ilmalikud asutused, mis ei pea ühe või teise usulise vaate all kuidagi olema. Kui me muuseumis oleks arvanud, et me näituste tegemisel teeme midagi põhimõtteliselt valesti, siis me ei oleks kahtlemata neid eksponaate teinud."